Empik ma chrapkę na konkurencję. Przejęcie pod lupą Urzędu

Pieniądze

empikgroup.comSpółka Empik prowadzi sprzedaż między innymi książek i prasy

Inwestycja Empiku pod znakiem zapytania. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez firmę kontroli nad spółką Platon - poinformowano we wtorkowym komunikacie.

Do drugiego etapu trafiają sprawy skomplikowane, co do których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagające badania rynku - czytamy na stronie Urzędu.

Postępowanie Urzędu

Spółka Empik prowadzi sprzedaż między innymi książek, prasy, nagrań muzycznych, filmów, multimediów, artykułów elektronicznych oraz biletów na imprezy kulturalne. Natomiast Platon zajmuje się handlem hurtowym oraz dystrybucją książek. Obaj przedsiębiorcy prowadzą działalność na terenie całej Polski.

Jak wskazał jednak w komunikacie Urząd, przedstawione przez Empik dane dotyczące uczestników koncentracji opierają się jedynie na szacunkach zgłaszającego.

"Ponieważ brak wiarygodnych i publicznie dostępnych informacji uniemożliwia prawidłową ocenę tej koncentracji - w szczególności co do jej wpływu na rynki wspólne dla Empiku i Platona, tj. m.in. na rynek zakupu książek niespecjalistycznych (beletrystyka, literatura popularnonaukowa, poradniki i inne) - Prezes UOKiK postanowił przeprowadzić badanie rynku" - czytamy w uzasadnieniu do decyzji.

W odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl rzecznik prasowy Empiku Monika Marianowicz poinformowała, że do czasu zakończenia całej procedury w UOKiK i wydania decyzji spółka nie chce komentować sprawy.

Postępowanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów potrwa maksymalnie cztery miesiące. Wtedy powinniśmy poznać decyzję w sprawie przejęcia przez Empik kontroli nad spółką Platon.

Na te książki czekają wszyscy. Gośćmi programu "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS byli Tatiana Mindewicz-Puacz oraz Longin Pastusiak (13.02.2017):

Na te książki czekają wszyscy. "Są to spektakularne rzeczy"TVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: empikgroup.com