Przegląd prasy: Naukowcy z dofinansowaniem na przełomowe projekty

TVN24 Biznes

shuterstockPieniądze zostaną przekazane naukowcom realizującym przełomowe projekty badawcze

Jednym z projektów dofinansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej jest nowa metoda zwalczania bakterii odpornych na antybiotyki - podaje "Puls Biznesu".

Znane są już wyniki konkursów Team, Team-Tech i Team-Tech Core Facility, realizowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu Inteligentny Rozwój. Pieniądze zostaną przekazane naukowcom realizującym przełomowe projekty badawcze. Wyłoniono ich w sumie 15. Zostaną dofinasowane kwotą 48 mln zł.

Duże wyzwanie

Pieniądze otrzyma np. prof. Piotr Garstecki, który w konsorcjum spółki Scope Fludicus i Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie zajmie się jednym z największych wyzwań w obszarze ochrony zdrowia - lekowrażliwością bakterii. - Ze względu na ogromną początkową skuteczność antybiotykoterapii koncerny farmaceutyczne wygasiły w latach 80. XX wieku programy badawcze nad nowymi antybiotykami i można było przewidzieć, że w najbliższych latach nie pojawią się nowe substancje. Przy braku kolejnych antybiotyków jedyną skuteczną strategią walki ze szczepami antybiotykoodpornymi jest szeroko pojęta diagnostyka oraz wprowadzenie do użytku skutecznych kombinacji znanych antybiotyków i tych z substancjami pomocniczymi - twierdzi prof. Piotr Garstecki. Efektem jego pracy ma być m.in. urządzenie diagnostyczne oceniające wrażliwość bakterii izolowanych z próbek klinicznych na wszystkie dostępne antybiotyki i ich kombinacje. Dofinansowanie tego projektu wynosi 3,7 mln zł, a jego całkowita wartość przekracza 4 mln zł.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shuterstock