Przeciętne wynagrodzenie w górę. Świetne wiadomości z rynku pracy

Pieniądze

W tych branżach są najwyższe i najniższe zarobki TVN24 BiS
wideo 2/4

W listopadzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,5 procenta w porównaniu z ubiegłym rokiem i wyniosło 4610,79 zł - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie wzrosło o ponad 17 tys. osób. Jak wskazują ekonomiści, jest to rekordowy wynik dla tego miesiąca.

Dane GUS dotyczą podmiotów, w których liczba pracujących przekracza 9 osób, prowadzących działalność gospodarczą między innymi w górnictwie, naprawie pojazdów, działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją. W praktyce oznacza to, że obejmuje to niespełna 40 proc. zatrudnionych.

Rynek pracy w listopadzie

Przeciętne płaca w listopadzie jest wyższa o 0,8 proc. w porównaniu do października. To mniejszy wzrost, niż oczekiwali ekonomiści (1,3 proc.). Ekonomiści także spodziewali się, że w skali roku wzrost będzie wyższy i wyniesie 7 proc.

Główny Urząd Statystyczny poinformował także w poniedziałek, że w listopadzie 2017 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,5 proc. rok do roku i wyniosło 6053,0 tys. To z kolei lepsze dane, niż wynika z oczekiwań. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. w skali miesiąca, a tymczasem wyniósł on 0,3 proc.

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w listopadzieGUS

Zdaniem Jakuba Borowskiego, głównego ekonomisty banku Credit Agricole, tak dobre dane o zatrudnieniu wskazują, że Polacy chętnie łączą świadczenia emerytalne z pracą.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock