Pieniądze

Polacy zarabiają coraz lepiej. Przeciętna pensja robi wrażenie

Pieniądze

ShutterstockPrzeciętne wynagrodzenie w IV kw. wyniosło 4 218,92 zł

Przeciętne wynagrodzenie w czwartym kwartale 2016 roku wyniosło 4 218,92 zł, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 3,8 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,0 proc.

GUS podał w grudniu 2016 roku dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Okazało się, że wzrosło ono o 2,7 proc. rdr do ponad 4,6 tys. zł. Eksperci komentujący te wskaźniki zwracali wówczas uwagę na rozczarowujący wzrost średnich wynagrodzeń. Szacowali oni, że w grudniu wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosną o 3,8 proc.

Grudniowe rozczarowanie

Eksperci PKO BP zauważyli, że "rozczarowanie dynamiką płac w końcu roku mogło mieć związek wysoką zmiennością dynamiki na przełomie roku (wypłaty premii). Ich zdaniem w 2017 r. płace wzrosną o 5,7 proc. "Źródłem presji płacowej stać się mogą zmiany w polityce migracyjnej UE umożliwiające bezwizowy wjazd dla obywateli Ukrainy. Odpływ ukraińskich pracowników z Polski znacząco zwiększyłby presję na wzrost wynagrodzeń" - napisali w komentarzu. Podobnie ocenili dane GUS eksperci BZ WBK, którzy napisali, że "wzrost płac mocno rozczarował", zwalniając do 2,7 proc. rdr, czyli najniższego poziomu od połowy 2015 r. "Sytuacja, w której pomimo wciąż silnego popytu na pracę, rosnącej liczby wakatów i pogłębiającego się niedoboru siły roboczej, wzrost wynagrodzeń zwalnia zamiast przyśpieszać wydaje się dość zadziwiająca. Nie można wykluczyć, że niski wzrost płac w grudniu wynikał częściowo z czynników jednorazowych (np. przesunięcia wypłat premii w górnictwie); być może bardziej szczegółowe dane (25 stycznia) rzucą nieco więcej światła na tą kwestię" - zaznaczyli.

Zobacz: Dwa tysiące złotych minimalnego wynagrodzenia? „Rząd pisze ustawę, ale płaci pracodawca” (Wideo z 15.06.2016)

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości