TVN24 Biznes | Pieniądze

"Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi". Wiceminister o płacy minimalnej

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Abramowicz: dla przedsiębiorców inflacja jest niezwykle groźna, na pewno nie zahamuje inflacji podnoszenie płacy minimalnej
Abramowicz: dla przedsiębiorców inflacja jest niezwykle groźna, na pewno nie zahamuje inflacji podnoszenie płacy minimalnejTVN24
wideo 2/7
TVN24Abramowicz: dla przedsiębiorców inflacja jest niezwykle groźna, na pewno nie zahamuje inflacji podnoszenie płacy minimalnej

Chcemy, by płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 procent przeciętnego wynagrodzenia już na stałe - stwierdził wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Jego zdaniem "utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi".

Wiceminister był pytany w czwartek w Studiu PAP o propozycję rządu w sprawie płacy minimalnej i czy zajdą w niej jakieś zmiany. - Ostateczną decyzję w sprawie płacy minimalnej podejmie Rada Ministrów do 15 września. My zaproponowaliśmy dwukrotną podwyżkę płacy minimalnej - to wynika też z ustawy o płacy minimalnej, że jeżeli inflacja jest powyżej 5 procent, to waloryzacja płacy minimalnej powinna być dwukrotna. Od 1 stycznia zaproponowaliśmy kwotę 3384 złote i od 1 lipca 3450 złotych, czyli średnio rocznie to będzie 3416 złotych - powiedział Szwed.

Zauważył, że zaproponowano też "wskaźnik wzrostu wynagrodzeń na poziomie minimalnym 20 proc. i taki przelicznik, który jest stosowany przy wzroście wynagrodzeń połączony z PKB". - Te propozycje przedłożyliśmy partnerom społecznym. Pracodawcy przyjęli nasze rozwiązania, związkowcy chcieli trochę więcej. Tu jest ta kontrowersja, co jest dość naturalne, bo zazwyczaj związki zawodowe chcą trochę więcej, choć zdarzało się za naszych rządów, że przebiliśmy ofertę związkową, bo w ostatnich latach płaca minimalna wzrastała dosyć mocno - wskazał.

"Przeprowadzamy analizy"

Przypomniał, że propozycja ws. płacy minimalnej została przyjęta przez Radę Dialogu Społecznego, trafi na Radę Ministrów. "Rada Ministrów nie może obniżyć już tej propozycji, ale może ją podwyższyć. Tak że ostateczną decyzję będziemy znali 15 września" - powtórzył. - Przeprowadzamy analizy, związane też z inflacją, bo jest to też główny czynnik płacy minimalnej - dodał.

Pytany, czy są plany, aby tryb podwójnej podwyżki płacy minimalnej pozostał na stałe, wiceminister Szwed powiedział, że "raczej nie". - Tu chcemy cały czas utrzymać to, co wprowadziliśmy za naszych rządów, żeby płaca minimalna była na poziomie co najmniej 50 procent przeciętnej płacy w kraju. Utrzymanie tego poziomu jest zgodne ze standardami europejskimi i jesteśmy w czołówce państw europejskich, jeśli chodzi o relacje przeciętnego wynagrodzenia do płacy minimalnej. Oczywiście, jeślibyśmy porównywali płacę minimalną w innych państwach, to ona relatywnie w niektórych państwach jest niższa - w tych dawnych państwach, które później wchodziły do UE (...), ale w wielu państwach jest wyższa. Procentowo mamy dobry poziom - to jest na poziomie 51 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tej chwili - poinformował.

- Z tym też związana jest stawka godzinowa: 22,50 złotego. To będzie stawka godzinowa przyszłoroczna. Przypomnę, że to rozwiązanie, które wprowadziliśmy za naszych rządów poprawiło sytuację tych pracowników, którzy są na stawkach godzinowych. Pamiętamy, że za poprzednich rządów stawki godzinowe były na poziomie, 1, 2, 5 złotych. Dzisiaj takich sytuacji już nie ma - podkreślił Szwed.

Dopytywany, czy w takim razie w roku 2024 nie będzie podwójnej podwyżki płacy minimalnej odpowiedział: "jeżeli inflacja nadal będzie tak wysoka, to taka sytuacja też może być".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości