Prościej, wygodniej i szybciej. Fiskus pomaga podatnikom w rozliczeniu

Pieniądze

ShutterstockDzięki PFR otrzymujemy od administracji podatkowej propozycję częściowo wypełnionego rozliczenia rocznego

Ministerstwo Finansów po raz drugi udostępniło usługę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR – Pre-Filled tax Return). Dzięki niej nie musimy sami wypełniać całego zeznania podatkowego, bo zrobi to za nas skarbówka.

Usługa polega na udostępnieniu podatnikom propozycji rozliczenia rocznego - w tym roku jest to PIT-37 i PIT-38 za rok 2015. Resort przypomina, że usługa ta nie polega na tym, że to administracja podatkowa składa za nas zeznanie. Jest to propozycja rozliczenia rocznego, z której możemy skorzystać lub nie.

Wygodniej i szybciej

Dzięki PFR otrzymujemy od administracji podatkowej propozycję częściowo wypełnionego PIT-u. Ogranicza to do minimum czas potrzebny do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Pozwala też uniknąć błędów, które pojawiają się przy przepisywaniu danych z informacji od płatników. "Jednym słowem złożenie zeznania podatkowego staje się wygodniejsze, prostsze i szybsze" - zachwala ministerstwo.

Po skorzystaniu z usługi PFR trzeba sprawdzić poprawność danych, które są zawarte w udostępnionym przez urząd zeznaniu, podpisać je i wysłać. Pamiętajmy, że możemy także uzupełnić zeznanie o ulgi - np. na dzieci, odliczenia, oraz wskazać, której organizacji pożytku publicznego chcemy przekazać 1 proc. podatku.

Resort zaznacza, że nadal możemy składanie zeznania podatkowe na dotychczasowych zasadach - drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje lub papierowo.

Co należy zrobić, aby skorzystać z PFR?

1. Wejść na stronę resortu i wybrać odpowiednią zakładkę: PFR PIT-37 za 2015 r. lub PFR PIT-38 za 2015r.

2. Dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37.

3. Dokonać uwierzytelnienia wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C).

4. Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR.

5. Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.

6. Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1 proc. podatku na OPP) należy zeznanie podpisać Bezpiecznym Podpisem Elektronicznym lub danymi autoryzującymi (podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2014 roku.

7. Należy podać adres email, na który wysłany zostanie "kod autoryzujący" niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO - Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Rozlicz PIT przed świętami. Wszystko, co musisz wiedzieć:

Rozlicz PIT przed świętami. Wszystko, co musisz wiedziećTVN24 BiS

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock