Nowe podatki i zysk NBP zasilą kasę państwa. Zabraknie prawie 55 mld zł

Pieniądze

TVN24 BiSRząd planuje budżet. Eksperci oceniają

Deficyt budżetu w przyszłym roku nie przekroczy 54,7 mld zł, przewiduje omówiony we wtorek przez rząd projekt budżetu na 2016 r. Założono, że PKB wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 1,7 proc.

"Rada Ministrów omówiła projekt ustawy budżetowej na rok 2016, przedłożony przez ministra finansów" - głosi komunikat CIR. "W projekcie ustawy budżetowej na 2016 r. przewidziano, że dochody wyniosą 313,7 mld zł, wydatki 368,5 mld zł, a deficyt nie przekroczy 54,7 mld zł. Oznacza to, że budżet został skonstruowany w sposób bezpieczny, a deficyt będzie utrzymany w ryzach" - napisano w komunikacie.

Program "Rodzina 500 plus" uwzględniony

W przyszłorocznym budżecie - czytamy - minister finansów uwzględnił wydatki na wiele ważnych społecznie przedsięwzięć. Jednym z nich jest priorytetowy program rządu „Rodzina 500 plus”. "Źródłem finansowania rozwiązań prospołecznych, w tym wspierających rodzinę są dochody budżetowe. Na ich wysokość wpływ będą miały przede wszystkim zmiany podatkowe, w tym wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych i podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Ministerstwo Finansów oszacowało, że w przyszłym roku do kasy państwa z podatków wpłynie 276,1 mld zł. Przyszłoroczny budżet otrzyma również wsparcie Narodowego Banku Polskiego. Wpłaty z zysku NBP przewidziano na 3,2 mld zł. Zaplanowano także wpływy z dywidend i wpłat z zysku oraz cła. Dodatkowo pozytywny wpływ na poziom dochodów budżetowych będą miały wzrost PKB o 3,8 proc. i inflacja na poziomie 1,7 proc." - napisano w komunikacie.

Sejm zajmie się nowym budżetemTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP