Projekt budżetu bez trzynastej emerytury. Ministerstwo tłumaczy

Pieniądze

Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latachtvn24
wideo 2/7

W projekcie budżetu na 2020 rok nie została uwzględniona tak zwana trzynasta emerytura, chociaż premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapowiadał, że świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych latach. "Ustawa budżetowa zawiera wydatki, które wynikają z ustaw już obowiązujących lub będących w procesie legislacyjnym" - tłumaczy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl resort finansów.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny stwierdził, że rząd zamierza corocznie wypłacać tak zwaną trzynastą emeryturę.

- Chcemy, żeby program Emerytura plus był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie, czasami naprawdę niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach Emerytury plus, pokazujemy elementarną sprawiedliwość - mówił podczas briefingu w Halinowie w woj. mazowieckim.

Mimo takich deklaracji premiera, świadczenie nie zostało uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 rok, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

Emerytura plus

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, które jest autorem projektu. Resort poinformował, że ustawa budżetowa zawiera wydatki, które wynikają z ustaw już obowiązujących lub będących w procesie legislacyjnym.

"Ustawa z 4 kwietnia 2019 roku o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku, jak to zostało określone już w samym tytule ustawy, gwarantowała wypłatę dodatkowego świadczenia jednorazowo w 2019 roku" - zaznaczyło MF.

Resort jednocześnie zwrócił uwagę, że w 2019 roku ustawa budżetowa również nie przewidywała wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów (ustawa z 4 kwietnia br została przyjęta już po uchwaleniu budżetu na 2019 rok), a mimo to tak zwane trzynaste emerytury "zostały wypłacone bez zakłóceń".

Ministerstwo przypomniało również, że wypłaty w 2019 roku realizowane były z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie stanowiły wydatku budżetu państwa.

Z drugiej strony z budżetu państwa trafia dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na 2020 rok zaplanowano wsparcie z kasy państwa na poziomie 26 mld zł, w tym roku ma to być 49 mld zł.

Premier: będą środki

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szwecji, przekonywał, że znajdą się pieniądze na wypłatę trzynastej emerytury w przyszłym roku.

- Poprawa losu osób starszych, emerytów jest jednym z głównych naszych zadań. Odpowiednie środki znajdą się w budżecie – stwierdził szef rządu.

Jednorazowy dodatek

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Emeryturę plus otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tak zwaną matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych netto, przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (około 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tysiące rencistów socjalnych).

Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń wyniósł w tym roku 10,8 miliarda złotych.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: