TVN24 Biznes | Pieniądze

Ostatni dzwonek na 300 plus we wrześniu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?
Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?TVN24
wideo 2/3
TVN24Dobry Start. Do kiedy złożyć wniosek, aby otrzymać szybko pieniądze?

Rodzice, którzy we wrześniu chcą otrzymać pieniądze w ramach programu Dobry start, mają czas na złożenie wniosku tylko do końca poniedziałku. W przeciwnym razie oczekiwanie na świadczenie może wynieść nawet dwa miesiące.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Program Dobry Start to 300 złotych jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.

Złożenie wniosku w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Jeśli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Wnioski można składać do 30 listopada.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek o świadczenie z programu można składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, portal PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej.

Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację związaną z epidemią resort rodziny zachęca jednak do korzystania głównie z elektronicznej drogi składania wniosków.

Wniosek może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka).

Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 lat lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24 lat. Wsparcie przysługuje także uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych.

Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola i na dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub w szkole. Program nie obejmuje również studentów.

Lawina wniosków

W piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że rodzice uczniów, którzy od września rozpoczną nowy rok szkolny złożyli blisko 2,5 mln wniosków o przyznanie świadczenia Dobry Start.

- Właśnie z myślą o takich rodzinach uruchomiliśmy ten program. Chcemy rodzicom pomóc w przygotowaniu odpowiedniej wyprawki, a że wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego ponoszą wszyscy, to program również dedykowany jest wszystkim uczniom bez wyjątku, bez względu na dochody rodziny - podkreśliła.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości