ZUS przygotowany na obniżenie wieku emerytalnego. Pod jednym warunkiem

Pieniądze

ShutterstockProf. Gertruda Uścińska przekonuje, że ZUS poradzi sobie z obniżeniem wieku emerytalnego

Skuteczne ściąganie składek i wypłata świadczeń. To według prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej najważniejsze zadania Zakładu. - ZUS poradzi sobie z obniżeniem wieku emerytalnego, ale trzeba pamiętać, że finansowanie tej zmiany będzie spoczywać na budżecie państwa - przekonuje.

Profesor, która do tej pory jako naukowiec oceniała system emerytalny w Polsce, powiedziała w rozmowie z PAP, że jej priorytety jako szefowej zakładu są jasne i wynikają wprost z ustawy o ubezpieczeniach społecznych.

- Najistotniejsze jest dla mnie, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych profesjonalnie realizował ustawowe zadania - pobór składek i wypłatę świadczeń. To jest sedno systemu ubezpieczeń społecznych, jego istota. Wszystkie inne rzeczy mają służyć tym zadaniom - wsparcie administracyjne, informatyczne, polityka kadrowa, finansowa - stwierdziła Uścińska.

Walka o podwyżki

Nowa prezes ZUS zapowiedziała również przegląd obecnej polityki kadrowo–finansowej i podjęcie starań o wzrost wynagrodzeń, które w ZUS są niskie.

- Poprawy wymaga polityka kadrowo-płacowa. Wynagrodzenia w ZUS są naprawdę niskie - ok. 20 proc. pracowników zarabia do 2 tys. zł, ok. 70 proc. ma niecałą przeciętną krajową. Temu się trzeba przyjrzeć! - podkreśliła prof. Gertruda Uścińska.

W jej ocenie zmiany wymaga również wizerunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, bo w społecznym odbiorze ZUS niezasłużenie oceniany jest słabo. W jej ocenie trzeba pokazać szereg pozytywnych aspektów pracy, którą wykonuje ZUS, realizując funkcje wpisane w kontekst ubezpieczeń społecznych, "które są podstawą bezpieczeństwa socjalnego państwa i nas - obywateli".

Obniżenie wieku emerytalnego

Pytana o plany obniżenia wieku emerytalnego, zapewniła, że ZUS sobie poradzi. - Od 1999 roku w Zakładzie zrealizowano ponad 500 zmian ustawowych i nowych regulacji prawnych. To więc tylko kwestia w jakim terminie - przekonywała.

Jak dodała, "stan Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest żadną tajemnica. Tegoroczne wpływy ze składek będą w granicach 150 mld zł, a deficyt wyniesie 53 mld zł, z czego 44 mld zł pokryje dotacja budżetowa. Jeżeli wpływy ze składek będą mniejsze, a w przypadku obniżenia wieku emerytalnego one będą mniejsze, to wówczas budżet państwa będzie musiał więcej dołożyć. To naturalne i tak stanowi prawo".

- Mamy gwarancję wypłaty świadczeń - a więc państwo - podejmując decyzję o rozwiązaniach prawnych dotyczących wieku emerytalnego - zobowiązuje się także, że będą pieniądze na te świadczenia - podkreśliła prezes Uścińska.

Lutowe powołanie

Profesor nadal pracuje naukowo - jest kierownikiem Zakładu Zabezpieczenia Społecznego Instytutu Polityki Społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest też prodziekanem ds. studenckich na tym wydziale. Premier powołała prezes ZUS 11 lutego. ZUS nie miał prezesa od 1 kwietnia 2015 roku, gdy odszedł Zbigniew Derdziuk. Obowiązki pełniła wiceprezes Elżbieta Łopacińska. Obecnie oprócz Łopacińskiej w zarządzie są nadzorujący pion finansów i realizacji dochodów Paweł Jaroszek i nadzorujący pion operacji i eksploatacji systemów Radosław Stępień.

Materiał "Faktów" TVN:

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: