Problemy systemu e-Deklaracje. Aktywne tylko cztery formularze

Pieniądze

ShutterstockProblemy techniczne ePUAP uniemożliwiły publikację aktualnych wzorów formularzy w systemie e-Deklaracje

Problemy techniczne ePUAP uniemożliwiły publikację aktualnych wzorów formularzy w systemie e-Deklaracje, obecnie przez ten system można złożyć cztery formularze rozliczeniowe, trwają testy kolejnych - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Tvn24bis.pl sprawdzało w środę rano doniesienia czytelników, dotyczące problemów z aplikacją e-Deklaracje Desktop. Biuro prasowe ministerstwa finansów jeszcze przed południem zapewniało, że wszystko działa poprawnie.

Problemy ePUAP

Tymczasem, jak poinformowała później rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż zapewniła, że opóźnienie w przyjmowaniu rozliczeń rocznych w systemie e-Deklaracje nie wynika z winy resortu finansów.

- Nowe formularze interaktywne obowiązujące od 1 stycznia 2016 r., w tym formularze do rozliczenia za rok podatkowy 2015, są sukcesywnie udostępniane na Portalu Podatkowym w zakładce e-Deklaracje, sekcja "Formularze", począwszy od 11 stycznia 2016 r. - poinformowała. Zgodnie z komunikatem MF, problemy techniczne związane z publikacją wzorów dokumentów elektronicznych na platformie ePUAP, które miały miejsce pod koniec 2015 roku, uniemożliwiły Ministerstwu Finansów skuteczną publikację wzorów dokumentów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Z tego powodu resort nie mógł udostępnić formularzy interaktywnych opartych na tych wzorach.

Trwa publikacja

Zdaniem MF obecnie problemy te już nie występują i trwa proces publikacji wzorów dokumentów. Od momentu publikacji wzorów na ePUAP, system e-Deklaracje umożliwia składanie deklaracji opartych na tych wzorach. "Stan publikacji wzorów można sprawdzić na stronie: http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-urzednika/inne-systemy/crwde. Na obecną chwilę udostępnione są cztery formularze interaktywne: PIT-37, PIT-39, PIT-8AR i PIT-4R. W przygotowaniu i testach są PIT-28, PIT-36, PIT-38, PIT-40, PIT-R, PIT-11. Po pozytywnych testach będą one publikowane na stronie" - wskazało ministerstwo finansów.

"Biznes dla Ludzi", cz.1TVN24 Biznes i Świat

Autor: mb/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock