Prezydent: kwota wolna będzie podwyższana stopniowo

Pieniądze

ShutterstockKwota wolna będzie podwyższana stopniowo - zapowiedział prezydent

Zakładam, że kwota wolna od podatku będzie miała wysokość co najmniej ośmiu tysięcy złotych, ale będzie ona podwyższana pewnie stopniowo - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. Stwierdził też, że w sprawie kredytów we frankach spore pole manewru mają m.in. NBP i KNF.

Prezydent w wywiadzie pytany był, czy według niego "mały krok" ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku może zostać zrobiony od 2017 r. odparł: "Mam nadzieję, że taki krok zostanie zrobiony, bo generalnie uważam, że kwota wolna powinna być podwyższana, przede wszystkim dla tych, którzy zarabiają najmniej. Dla nich jest to najbardziej odczuwalne. To ludzie, dla których liczy się w budżecie każda złotówka".

Podkreślił, że realizacja programu wyborczego będzie rozłożona na okres dłuższy. - Natomiast ja zakładam, że rok po roku dojdziemy do tego, że kwota wolna będzie miała faktycznie wysokość co najmniej ośmiu tysięcy złotych, ale będzie to pewnie następowało w formule stopniowego podwyższania kwoty wolnej - powiedział prezydent.

Dodał, że mieści się to w zakresie realizacji zobowiązania wyborczego. - Zakładam, że program jest programem na kadencję, a nie na pierwszy rok czy pierwsze miesiące - zaznaczył.

Pomoc dla frankowiczów

Prezydent mówił ponadto, że projekt tzw. ustawy frankowej traktuje jako pierwszy krok ze strony polskiego państwa wobec osób, które zostały przez banki skrzywdzone. Dodał, że inną sprawą jest kwestia przewalutowania i kursu franka. - Tutaj jest to w moim przekonaniu na mocy obowiązujących obecnie przepisów zadanie dla Komisji Nadzoru Finansowego, dla Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i Narodowego Banku Polskiego, jeżeli chodzi o relacje z bankami, jeżeli chodzi przede wszystkim o te relacje związane także i z zabezpieczeniem kredytów - powiedział. Prezydent zaznaczył, że NBP i pozostałe instytucje mają spore pole manewru. - Nawet na ten temat rozmawiałem z panem prezesem Glapińskim ostatnio (...) Wiem, że prace są na ten temat prowadzone, i że będą - takie mam przynajmniej zobowiązanie z tamtej strony - kolejne działanie podjęte w tym zakresie - powiedział.

ZUS gotowy na obniżenie wieku emerytalnego

Prezydent poinformował także, że prezes ZUS Gertruda Uścińska zapewniła go, że ZUS będzie gotowy na obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. - Nie mam tutaj specjalnych obaw - powiedział. - Natomiast jeżeli patrzymy dalekosiężnie, to ja przyznaję, że też nie mam wątpliwości co do tego, że w tej perspektywie dalekosiężnej system emerytalny wymaga przebudowy i tutaj pojawiają się różne głosy, są propozycje tzw. emerytury obywatelskiej - mówił Duda. Pytany, czy skłania się ku temu rozwiązaniu, odpowiedział: "Jestem zwolennikiem tego, byśmy w tej sprawie zaczęli poważną rozmowę i poważną debatę z ekspertami, zestawiając to z różnymi systemami, które działają na świecie, i dyskutując na temat realiów właśnie takiej obywatelskiej emerytury, ale także na temat innych możliwości, które są". Prezydent podkreślił, że w debacie należy pamiętać o kwestiach demograficznych, w tym o prodemograficznych i prorodzinnych działaniach rządu, takich jak program 500 Plus. Wyraził przekonanie, że tego typu działania przyczynią się do poprawienia wskaźników demograficznych i zatrzymania młodych ludzi w kraju.

Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu portalowi Interia.

Kowalczyk: wyższa kwota wolna od podatku w 2018 roku:

Kowalczyk: wyższa kwota wolna od podatku w 2018 roku

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: