Polak ucieka na emeryturę. ZUS spodziewa się rekordowej liczby wniosków

Pieniądze

ShutterstockPrezes ZUS: 550 tys. wniosków do ZUS o emeryturę w całym 2017 r.

ZUS w tym roku może otrzymać nawet 550 tys. wniosków o emeryturę, z czego ponad 300 tys. po obniżeniu wieku emerytalnego – szacuje prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska. To największe wyzwanie stojące przed ZUS w ostatnich latach - przypomina.

Od 1 października obniżony zostanie wiek emerytalny – kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy ukończą 60, a mężczyźni 65 lat życia.

- Standardowo w ostatnich latach wydawaliśmy ok. 200 tys. decyzji o przyznaniu emerytury. W tym roku miało to być między 220 a 240 tys. decyzji, jednak w związku z wejściem w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny szacujemy, że dodatkowo o emeryturę może wystąpić ok. 331 tys. osób. Zatem w sumie spodziewamy się wpływu nawet 550 tys. wniosków. W historii ZUS jest to pierwsza taka sytuacja, żeby obsłużyć taką liczbę wniosków w jednym roku - wyjaśnia szefowa ZUS w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Najtrudniejszym momentem może okazać się końcówka roku, kiedy ustawa obniżająca wiek emerytalny (od października) wejdzie w życie.

- Musimy zważyć na to, że te dodatkowe 330 tys. wniosków może trafić do nas tylko w ostatnim kwartale – od 1 października do końca grudnia. To wielka liczba i musimy być przygotowani, że dokumenty złożą wszyscy uprawnieni. Zgodnie z obecną tendencją w Polsce, ok. 83 proc. osób, które uzyskują prawa emerytalne składa od razu wniosek o świadczenie, natomiast ok. 11 proc. z nich składa wniosek w ciągu roku od nabycia uprawnień. Jedynie ok. 6 proc. osób decyduje się odłożyć tę decyzję na dłużej niż rok - mówi.

Czy warto przejść na emeryturę?

Prof. Uścińska chce jednak przekonywać przyszłych emerytów, by odłożyli decyzję o skorzystaniu ze swojego prawa i przeszli na emeryturę później, jeżeli jest praca i zdrowie pozwala na kontynuowanie zatrudnienia.

- Kobieta, która w wieku 60 lat otrzymałaby świadczenie w wysokości ok. 1,7 tys. zł, pracując pięć lat dłużej otrzyma 600 zł więcej. Niedługo kalkulator emerytalny, podobny do tego dostępnego po zalogowaniu na PUE, pojawi się również na stronie głównej zus.pl, tak by można było z niego skorzystać nawet nie mając konta na PUE - wylicza prof. Gertruda Uścińska.

Zachęcać i edukować

ZUS zamierza przeprowadzić akcję edukacyjną skierowaną do osób uprawnionych, by przekonać częśc z nich, że emerytura w ich wypadku nie musi być najlepszym wyjściem.

- Emerytura w Polsce jest prawem a nie obowiązkiem. Dlatego chcemy przeprowadzić akcję edukacyjną pod hasłem "Emerytura – Twoje prawo" - przypomina prof. Gertruda Uścińska.

- Będziemy mówić, że nikt nie musi od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego odchodzić z rynku pracy i wygaszać swojej aktywności. Jest to niezwykle istotne, biorąc pod uwagę fakt, że mamy w Polsce system zdefiniowanej składki, w którym emerytura zależy od wartości wpłaconych składek oraz wieku, w którym rozpoczynamy pobieranie świadczenia. Im więcej uzbieramy kapitału emerytalnego oraz później przejdziemy na emeryturę, tym większe otrzymamy świadczenie - wyjaśnia.

Przygotowania

Prezes ZUS zapewnia, że przygotowania do tego wyzwania już trwają. W ostatnim kwartale zapewne wydłużą się godziny pracy placówek ZUS i zwiększy się obsada sal obsługi klienta. W Zakładzie trwa już analiza i – jeżeli to konieczne – porządkowanie kont osób, które nabędą prawo emerytalne w związku z nowelizacją ustawy. Pierwsze wnioski będzie można złożyć już we wrześniu – 30 dni przed zmianą.

- Przygotowania do 1 października trwają w Zakładzie już od dłuższego czasu. Najpierw przeprowadziliśmy analizy finansowe skutków obniżenia wieku emerytalnego. W latach 2017–21 mówimy o łącznej kwocie ok. 55 mld zł. Pamiętajmy przy tym, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest dofinansowywany z budżetu. W ostatnich latach była to kwota wynosząca średnio ok. 43 mld zł - mówi szefowa ZUS.

W ręce przyszłych emerytów trafią też nowe wzory wniosków, bo Zakład zamierza uprościć dokumenty. Tę zmianę powinni odczuć wszyscy korzystający z ZUS-u.

- Upraszczamy jednak nie tylko formularze, ale i decyzje. Język naszych pism ma być prostszy i – co za tym idzie – bardziej zrozumiały dla tych, którzy mniej znają się na przepisach prawa. Oceny pilotażowe są pozytywne, techniczne wzory są bardziej przejrzyste. Będziemy monitorować, czy to rzeczywiście jest przyjazne dla świadczeniobiorców. Ta zmiana formy komunikowania należy się naszym klientom od dawna - mówi prof. Gertruda Uścińska.

Przyjmowanie wniosków od przyszłych emerytów, mogących skorzystać z obniżonego wieku, rozpocznie się we wrześniu, na 30 dni przed wejściem w życie zmiany prawa.

Zobacz. 6 rzeczy o nowym wieku emerytalnym

6 rzeczy o nowym wieku emerytalnymTVN24 BiS

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock