Prezes ZBP: tryb wprowadzenia rozwiązań dla frankowiczów był nieprofesjonalny

Pieniądze

tvn24- Tryb wprowadzenia rozwiązań dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich był nieprofesjonalny - ocenił Zbigniew Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

- Tryb wprowadzenia rozwiązań dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich był nieprofesjonalny - ocenił Zbigniew Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jak dodał, "proponowane zmiany dotyczące franka szwajcarskiego, to nie tylko kwestia stabilności sektora, ale utrzymania zdolności do finansowania polskiej gospodarki".

Banki z problemami

Wątpliwości sektora finansowego podzielili także inwestorzy, co zdecydowanie odbiło się na czwartkowych notowaniach banków, które sporo traciły dziś na giełdzie.

Prezes Getin Noble Banku jednak uspokaja i poinformował, że "według wyliczeń tylko około jedna trzecia salda naszych klientów we frankach szwajcarskim spełni wymogi nowej ustawy".

- Nawet w najgorszym wypadku konwersja kredytów we frankach nie zagrozi współczynnikowi wypłacalności - dodał.

Notowania Getin Noble Bank w ostatnich trzech dniachstooq.pl

Gigantyczne koszty

W ocenie autorów ustawy nowe rozwiązania dla frankowiczów mają kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie mają być one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Te wyliczenia były jednak czynione z założeniem podziału kosztów przewalutowania pół na pół. Wczorajsze zmiany nie zostały jeszcze oszacowane w projekcie ustawy.

Jak poinformował tymczasem Dom Maklerski Trigon, po zmianach koszty dla banków wzrosną do 19 mld zł, które zostaną przez nich poniesione w okresie trzech lat od wejścia w życie. Jak stwierdził Marcin Kiepas, "pewnie wszyscy za to zapłacimy, np. w wyższych prowizjach".

Zmiany zaproponowane przez SLD:

1. Różnica między wysokością długu po przeliczeniu z CHF na PLN po bieżącym kursie, a wysokością długu, jaka byłaby gdyby to był od początku kredyt w PLN - banki będą umarzać aż 90 procent tej kwoty, a nie tylko 50 procent, jak proponowano dotychczas.

2. Rozwiązanie będzie dostępne także dla właścicieli innych nieruchomości, pod warunkiem, że zostały nabyte już po zaciągnięciu kredytu, albo są efektem spadku - wcześniej ustawa dotyczyła tylko właścicieli jednego, zadłużonego mieszkania.

3. Zwiększono dopuszczalny metraż nieruchomości - do 100 m2 w przypadku mieszkań i 150 m2 w przypadku domów.

Duże zmiany w pomocy dla frankowiczów. Większość kosztów przewalutowania poniosą bankiTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Twitter, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty: