Prezes Citi Handlowy: oddaliśmy fiskusowi ponad 1 mld złotych. Niech inni bankierzy pokażą, jak wysokie płacą podatki

Pieniądze

tvn24d7eb8f56-7a3c-11e4-b652-0025b511226e

Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego, pokazał, ile pieniędzy jego bank oddaje państwu. Nie są to małe kwoty – czytamy w „Pulsie Biznesu”. Prezes Sikora wzywa kolegów bankowców, aby także upublicznili informacje o płaconych przez ich banki podatkach.

Sławomir Sikora, prezes Citi Handlowego wzywa kolegów do upublicznienia informacji o płaconych przez ich banki podatkach. Sam już to zrobił. Wzywa też do dialogu w sprawie podatku bankowego. Nie będzie łatwo. Na prośbę bankowców o spotkanie z szefami klubów w sprawie ustawy frankowej nie odpowiedział nikt - pisze „Puls Biznesu”.

Bankowe podatki

Od początku kryzysu w 2008 r. z tytułu podatku CIT Handlowy oddał fiskusowi 1,4 mld zł. Kolejne 42 mln zł bank zapłacił tytułem podatku od dywidendy, 51 mln zł pochłonął VAT, a 99 mln zł budżet dostał w ramach podatku dochodowego. Z kolei Związek Banków Polskich poinformował, że od 1999 r. samego podatku dochodowego banki wpłaciły 40 mld zł, a w 2014 r. było to niemal 4 mld zł.

Nowy podatek od banków to jedna z obietnic wyborczych Andrzeja Dudy. Ma być jednym ze źródeł finansowania priorytetowych projektów PiS - zapowiedziała w lipcu kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Chodzi o trzy projekty partii - pomoc dla rodzin: 500 zł na dziecko, podwyższenie kwoty wolnej od podatku i obniżenie wieku emerytalnego. Szydło dodała, że podatek wyniósłby 0,39 proc. i przyniósłby 5 mld złotych wpływów do budżetu.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24