TVN24 Biznes | Pieniądze

Premier Mateusz Morawiecki o tym, kiedy zacznie działać tarcza antyinflacyjna

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną
Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektrycznąTVN24
wideo 2/9
TVN24Premier Morawiecki o obniżce stawki VAT za gaz ziemny i energię elektryczną

Premier Mateusz Morawiecki w piątkowym podcaście powiedział, że chciałby, by tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca. Dodał, że przygotowany przez rząd pakiet składa się z dwóch części: obniżki podatków na energię, gaz i paliwa, a także dodatku osłonowego (od 400 do 1150 złotych) dla rodzin najbardziej narażonych na skutki wzrostu cen.

Premier o tarczy antyinflacyjnej

- Tarcza antyinflacyjna to odpowiedź na kolejne stadium globalnego kryzysu gospodarczego, czyli zwyżkującą inflację - powiedział w swoim podcaście Morawiecki.

- To jest kwestia solidarności; w interesie nas wszystkich jest to, by kryzys dotknął nas, jako społeczeństwo, jak najmniej - zaznaczył. Dodał, że dzięki tym działaniom szczyt inflacyjny zostanie ścięty o 1-1,50 pkt., a każda rodzina zaoszczędzi nawet kilkaset złotych. - Chcemy, żeby tarcza antyinflacyjna zaczęła chronić Polaków już od przyszłego miesiąca - wskazał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Morawiecki o inflacji

Premier podkreślił też, że obniżka podatków nie może być pretekstem dla firm do wprowadzania ukrytych podwyżek. - Dlatego będziemy obserwować, czy firmy działają uczciwie - zapowiedział.

Morawiecki zaznaczył również, że rekordowo wysoka inflacja jest problemem, z którym zmaga się wiele krajów. Wskazał, że np. w Hiszpanii takiego wzrostu cen nie notowano od 29 lat, a w Niemczech od 28 lat. - W strefie euro inflacja jest największa od początku pomiarów, czyli od 25 lat - mówił.

Wyjaśnił, że czynnikami napędzającym inflację są m.in. rosnące na światowych rynkach ceny paliw, działania Rosji, a także nieracjonalna polityka klimatyczna UE. - Dlatego na posiedzeniu Rady Europejskiej w połowie grudnia zaproponuję, żeby zaprzestać możliwości spekulowania uprawnieniami do emisji CO2, żeby tylko podmioty energochłonne i inne, które muszą mieć takie uprawnienia, mogły nimi handlować - zapowiedział.

Pakiet antyinflacyjny

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Inflacja w Polsce

Główny Urząd Statystyczny we wtorek podał wstępne dane dotyczące inflacji w listopadzie br. Według szacunków w tym miesiącu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 7,7 procent. To najwyższy poziom od grudnia 2000 roku, kiedy inflacja wyniosła 8,5 procent rok do roku. Ze wstępnych danych GUS-u wynika, że m.in. paliwa do prywatnych środków transportu w ujęciu rocznym podrożały o 36,6 procent.

Inflacja w PolscePAP/Maciej Zieliński

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości