UOKiK ma wreszcie prezesa

TVN24 Biznes

PAP/Bartłomiej ZborowskiMarek Niechciał

Premier Beata Szydło powołała w czwartek Marka Niechciała na stanowisko prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformował UOKiK. Niechciał był już szefem Urzędu w latach 2007-2008.

Niechciał zastąpił na tym stanowisku Adama Jassera, którego premier Beata Szydło odwołała w styczniu br.

O problemach ze znalezieniem nowego szefa UOKiK-u pisaliśmy na początku marca.

Pierwszy konkurs został unieważniony, mimo że o pracę starały się cztery osoby. Rozpisano nowy konkurs, w którym nieco obniżono wymagania. Nowy prezes UOKiK nie będzie musiał mieć już "wiedzy w zakresie polityki gospodarczej państwa" - pisaliśmy wówczas.

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów" - podkreślił w czwartek UOKiK. Marek Niechciał jest z wykształcenia ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2008 był prezesem UOKiK. Od 2008 roku był doradcą w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2007-2012 członkiem Rady Statystyki przy Prezesie Rady Ministrów, w tym jej wiceprzewodniczącym.

Dziennikarz i wykładowca

Niechciał pełnił również funkcję wicedyrektora ds. gospodarczych Departamentu Komitetu Rady Ministrów. Pracował też w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce ekonomicznej. Nowy prezes UOKiK posiada również doświadczenie dydaktyczne. Wykładał między innymi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego, Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania. Pasjonuje się lotnictwem. Jest m.in. współorganizatorem spotkań Polskiej Techniki Lotniczej. Do kompetencji prezesa UOKiK należy kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów. Prezes Urzędu odpowiada bezpośrednio przed premierem. Zgodnie z ustawą o UOKiK prezes Rady Ministrów powołuje szefa UOKiK spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Bartłomiej Zborowski