Tak zadziałał autozapis. Duży wzrost liczby pracowników

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Miliony Polaków wnoszą opłaty na PPK
Miliony Polaków wnoszą opłaty na PPKTVN24
wideo 2/4
TVN24Miliony Polaków wnoszą opłaty na PPK

Wartość aktywów Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) według stanu na koniec sierpnia przekroczyła 18 miliardów złotych - podała "Rzeczpospolita". Gazeta dodała, że w tym samym czasie wartość aktywów Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) spadła ze 192 do 185 miliardów złotych. Po tegorocznym autozapisie mocno zwiększyła się liczba pracowników uczestniczących w PPK.

W porównaniu do końca stycznia w PPK jest o 5 mld zł więcej - na koniec sierpnia 2023 roku aktywa PPK wynosiły 18,04 mld zł. Jak wskazała gazeta, aktywa PPK oparły się tendencji spadkowej na rynkach kapitałowych i na koniec roku mogą sięgnąć 20 mld zł.

PPK - autozapis a liczba uczestników

Cały czas rośnie liczba uczestników PPK, po tegorocznym autozapisie przybyło ich 718 tys. Jednak liczba uczestników rośnie i po zakończeniu autozapisu, w sierpniu przybyło ich 20 tys. W sumie w programie PPK uczestniczyło na koniec sierpnia 3,35 mln osób, a aktywnych rachunków jest 3,86 mln - napisała "Rzeczpospolita".

Dziennik zaznaczył, że uprawnionych do uczestnictwa w programie jest ok. 11,5 mln osób. Przypomniał też, że w PPK uczestniczą również obcokrajowcy, np. na koniec sierpnia w systemie było 117 tys. Ukraińców.

Partycypacja w firmach, które uruchomiły u siebie PPK wynosi 44,6 proc., najwyższa jest w sektorze prywatnym i przekracza 50 proc. W sektorze publicznym i w firmach poniżej 20 zatrudnionych jest na poziomie 31 proc. - podała "Rz".

Termin obowiązywania dotychczasowych rezygnacji z udziału w PPK upłynął z dniem 28 lutego 2023 roku. Zgodnie z ustawą z 4 października 2018 roku o pracowniczych planach kapitałowych autozapis do PPK odbywa się co 4 lata. Od 1 kwietnia pracodawcy wznowili dokonywanie wpłat do PPK za osoby, których deklaracje wygasły z końcem lutego, a nie złożyły rezygnacji ponownie.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Udział w PPK jest dobrowolny, co oznacza, że można zrezygnować z udziału w nim. W dobrowolnym momencie można też wypłacać środki zgromadzone na rachunku PPK.

Tak zwane podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wynoszą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 procent minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.) oraz 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca.

Wpłata pracownika jest potrącona z jego wynagrodzenia, co oznacza mniejszą pensję na rękę. Ponadto firma ma obowiązek potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od wpłaty pracodawcy, co także zmniejsza finalnie pensję netto.

Oszczędności są gromadzone na indywidualnym rachunku PPK w instytucji finansowej, prowadzącej PPK dla danej firmy.

Co ważne, pieniądze z PPK można wypłacić przed przejściem na emeryturę, aczkolwiek wówczas zapłacimy tzw. podatek Belki (od zysków kapitałowych) i przepadną pieniądze, które dopłaca nam państwo (wpłata powitalna ze strony państwa wynosi 250 zł, a roczna - 240 zł).

Spółka PFR Portal PPK sp. z o.o. jest ustawowym operatorem portalu informacyjnego MojePPK.pl oraz pełni funkcję centrum wiedzy i kompetencji w programie społecznym Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości