TVN24 Biznes | Pieniądze

W tych branżach były najwyższe płace w 2020 roku. Nowy raport

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej: już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy TVN24
wideo 2/7
TVN24Mateusz Morawiecki o sytuacji gospodarczej: już czas, aby od obrony przejść do inwestycyjnej ofensywy

Ponad 5,1 tysiąca złotych brutto wyniosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej w Polsce w 2020 roku. Z raportu przygotowanego przez Personnel Service wynika, że są jednak sektory, w których zarobki były zdecydowanie wyższe. W pierwszej trójce znalazły się branża informatyczna, działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo. 

Z raportu Personnel Service wynika, że najwyższe płace w 2020 roku były w branży teleinformatycznej, gdzie zarobki przekraczały 9,2 tys. zł brutto.

Wśród branż z najwyższymi płacami znalazły się też działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz górnictwo i wydobywanie. Pensje tam plasowały się na poziomie powyżej 8,6 tys. zł. Wynagrodzenie na poziomie 8,2 tys. zł z kolei można było otrzymać w sektorze obejmującym wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - czytamy w raporcie.

Na ostatnim miejscu wśród pięciu branż z najwyższymi płacami w ubiegłym roku uplasowała się działalność "profesjonalna, naukowa i techniczna", gdzie przeciętne wynagrodzenie wynosiło 7,6 tys. zł. W tej sekcji znajdują się m.in. działalność kancelarii prawniczych, biur rachunkowo-księgowych, agencji reklamowych, ale także gabinety czy kliniki weterynaryjne.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Podczas pandemii uwypukliły się dodatkowe zalety"

Prezes zarządu Personnel Service Krzysztof Inglot cytowany w raporcie ocenił, że "wzrost popularności pracy w zawodach związanych z IT nie jest zaskoczeniem". Jego zdaniem fakt, że zarobki w tej branży są najwyższe w Polsce przyciąga nowych kandydatów, a "podczas pandemii uwypukliły się dodatkowe zalety (branży IT - red.), jak choćby możliwość pracy zdalnej".

W opinii Inglota najwyższy notowany wzrost zatrudnienia w skali roku napędził też ułatwiony proces rekrutacji, którą można przeprowadzić całkowicie przez internet.

"Oprócz tego sektora, poszukujących pracy przyciąga również działalność profesjonalna, naukowa i techniczna oraz transport i gospodarka magazynowa, które zanotowały 2 proc. wzrost pracowników w ciągu roku" - skomentował Krzysztof Inglot.

Zatrudnienie w branżach

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego, które posłużyły firmie Personnel Service jako podstawa do analizy, wynika iż najwięcej osób w ubiegłym roku pracowało w sekcji "przetwórstwo przemysłowe". W 2020 roku branża ta zatrudniała ponad 2,42 mln osób.

W branży handlu i sektorze naprawy pojazdów samochodowych zanotowano 1,38 mln etatów. Na trzecim miejscu wśród branż zatrudniających najwięcej znalazła się edukacja, z wynikiem 1,1 mln pracowników w ubiegłym roku.

W sektorze opieki zdrowotnej i pomocy społecznej pracowało 687,7 tys. osób, a w transporcie i gospodarce magazynowej - 661,4 tysiąca.

Zdaniem Inglota "przemysł to sektor, który nie tylko zatrudnia najwięcej pracowników w Polsce, ale także zarobki w nim należą do jednych z najwyższych w kraju". Prezes zarządu Personnel Service zwrócił uwagę, że "to też jedna z bezpieczniejszych opcji jako miejsce pracy, co potwierdzają świetne wyniki polskiego przemysłu, który bardzo dobrze poradził sobie w czasie trwania pandemii".

Krzysztof Inglot ocenił, że produkcja przemysłowa rośnie w Polsce z rekordową dynamiką, co może napędzić powstawanie nowych miejsc pracy w tym sektorze, "choć należy też się spodziewać rosnącego stopnia automatyzacji w wielu firmach".

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock