Kobiety kontra mężczyźni. To wciąż nierówny pojedynek

Pieniądze

ShutterstockKobiety nadal zarabiają dużo mniej niż mężczyźni

Mężczyźni zarabiają około 4-6 procent więcej niż kobiety w krajach rozwiniętych. Nawet gdy zajmują to samo stanowisko, czy pracują u tego samego pracodawcy - wynika z raportu Glassdoor. Największa przepaść w płacach występuje w Stanach Zjednoczonych.

Portal, który zbiera informacje dotyczące płac i warunków pracy przygotował raport dotyczący Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Australii.

Australia liderem

Jak się okazuje najgorzej sytuacja wygląda w Stanach Zjednoczonych (biorąc pod uwagę wszystkie zawody), gdzie kobiety zarabiają średnio tylko 75,9 centów na jednego dolara zarobionego w tym czasie przez mężczyzn. Na drugim miejscu jest Wielka Brytania, gdzie kobiety zarabiają 77,1 pensów (1,1 dolarów) na 1 funta (1,4 dol.), którego otrzymuje mężczyzna.

Różnica w płacach występuje nawet wówczas, gdy mężczyźni i kobiety wykonują tą samą profesję, mają to samo wykształcenie i doświadczenie. Mężczyźni w takich sytuacjach zarabiają 6,3 procent więcej niż kobiety we Francji, 5,4 proc. w Stanach Zjednoczonych i 5,5 proc. w Wielkiej Brytanii.

Najmniejsza różnica występuje w Australii.

Różnica płac (na tych samych stanowiskach):

- Francja: 6,3 proc.

- Wielka Brytania: 5,5 proc.

- Niemcy: 5,5 proc.

- USA: 5,4 proc.

- Australia: 3,9 proc.

Jakie prognozy?

Autor raportu, Andrew Chamberlain, główny ekonomista Glassdor powiedział, że jawna dyskryminacja nie była jednak głównym powodem różnic w wynagrodzeniach.

- Kobiety i mężczyźni mają tendencję do wyboru różnych ścieżek kariery, trafiają do innych branży oraz zawodów, co w dużej mierze wynika z różnych oczekiwań społecznych i norm związanych z płcią. To jeden z najważniejszych czynników - powiedział Chamberlain cytowany w komunikacie.

Brytyjski Urząd Statystyczny poinformował, że w ubiegłym roku różnice w medianie wynagrodzeń między mężczyznami a kobietami spadły z 9,6 do 9,4 procent. Był to najniższy poziom od rozpoczęcia pomiarów w 1997 roku.

Globalnie kobiety zarabiają jednak tylko 77 procent tego co mężczyźni - wynika z szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy. Luka ta nieco spadła w ostatnich latach, jednak jak poinformowano w marcowym raporcie, jeżeli obecne tendencje się utrzymają różnica może wrócić do poziomu 70 proc.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS

Autor: mb//km / Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock