"Pracodawca, nawet jeśli ceni pracownika, nie będzie przepłacał"

Pieniądze

ShutterstockNiska pensja wciąż najbardziej motywuje do szukania innej pracy. Ale wzrost płac to wypadkowa wielu czynników

Niska pensja wciąż najbardziej motywuje do szukania innej pracy. Ale wzrost płac to wypadkowa wielu czynników - informuje "Puls Biznesu".

- Niezadowolenie z wysokości płacy może wpływać na obniżenie motywacji, a co za tym idzie, jej wydajności i jakość. Ale nie ma żadnych badań, które udowadniałyby, że wzrost wynagrodzenia wpływa bezpośrednio na wzrost wydajności i jakości pracy - uważa dr Marek Suchar, założyciel firmy doradztwa personalnego IPK.

Według Marcina Nowackiego, wiceprezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, fundamentem wynagrodzenia jest produktywność pracy i jej wartość na rynku. - Pracodawca nawet jeśli bardzo ceni pracownika, nie będzie na niego przepłacał - twierdzi Marcin Nowacki. Ważna dla wysokości wynagrodzeń jest także koniunktura, a z tą jest różnie w różnych branżach. - Ceny usług są dziś o 15-18 proc. niższe niż 7-8 lat temu. Tym samym udział kosztów pracy w cenie usługi wzrósł. Przed kryzysem wynosił 8-9 proc., obecnie 11-13 proc., chociaż pensje w naszej firmie w tym czasie wzrosły niewiele. Ogranicza to możliwość podwyżek - mówi Agnieszka Wojsa-Cosentino z firmy Mega Aluminium.

Praca i płaca. Czyli odwieczny konflikt prawników z pracodawcami:

22.07 | Praca i płaca. Czyli odwieczny konflikt prawników z pracodawcamiTVN24 Biznes i Świat

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock