TVN24 Biznes | Pieniądze

Wartość nowych pożyczek w grudniu wzrosła o dwie trzecie. "Obserwujemy pewne odbicie akcji kredytowej"

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Noga o styczniowej podwyżce stóp procentowych
Noga o styczniowej podwyżce stóp procentowychTVN24 BiS
wideo 2/8
TVN24 BiSNoga o styczniowej podwyżce stóp procentowych

Firmy pożyczkowe udzieliły w grudniu 2021 roku prawie 300 tysięcy nowych pożyczek o wartości 768 milionów złotych. Pod względem wartości to prawie o dwie trzecie więcej niż w grudniu 2020 roku - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

"W grudniu 2021 roku firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 295,9 tys. nowych pożyczek o wartości 768 mln zł. W porównaniu do grudnia 2020 r. w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę wyższą o 66,2 proc. W ujęciu liczbowym było ich więcej o 45 proc." - podało BIK w informacji prasowej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe pożyczki w grudniu 2021

Średnia wartość nowo udzielonej w grudniu ub.r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2307 zł i była wyższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w grudniu 2020 r. o 14,5 proc.

BIK dodało, że w całym 2021 r. liczba nowo udzielonych pożyczek wyniosła 2 mln 941,7 tys. sztuk i była wyższa o 47,8 proc. w relacji do 2020 r. Stwierdzono też, że pożyczki nie tylko odrobiły straty z pierwszego roku pandemii (2020 r.), ale są już na poziomach wyższych niż przed pandemią (2019 r.)

Dynamika sprzedaży pożyczek pozabankowychmedia.bik.pl

- Cały 2021 rok upłynął pod znakiem istotnej poprawy koniunktury na rynku pożyczkowym. Przejawem tego jest nie tylko wyhamowanie dużych spadków z 2020 roku, ale wzrost sprzedaży w porównaniu do roku 2019. Oczywiście część wysokiej dynamiki w porównaniu do pierwszego półrocza 2021 roku była wynikiem niskiej bazy z 2020 roku Jednak większość wzrostów wynika z ożywienia koniunktury na rynku pożyczek pozabankowych w wyniku wysokiego popytu na finansowanie - powiedział cytowany w informacji prasowej główny analityk BIK Waldemar Rogowski.

BIK wskazało, że chociaż dane pokazują odbudowę sytuacji firm pożyczkowych pod względem sprzedaży i wzrost popytu na pożyczki, to jednak najbliższy okres może być dla branży niełatwy.

- Obserwujemy pewne odbicie akcji kredytowej, choć instytucje pożyczkowe wciąż nie działają na pełnych obrotach. Nadal zdecydowana większość wniosków o pożyczki jest odrzucana. Od wybuchu pandemii i wprowadzenia restrykcji dla przedsiębiorców na tym rynku, wiele firm zakończyło działalność, a debiutów praktycznie nie odnotowywaliśmy. Za wzrosty, które są w zasadzie tylko odbudową potencjału sprzed pandemii, odpowiadają nieliczni liderzy branży – powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych w Polsce Jarosław Ryba.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości