Samochody, alkohole, sztuka. Jaki jest portret bogatego Polaka?

Pieniądze

TVN24 Biznes i ŚwiatSamochody, alkohole, sztuka. Jaki jest portret bogatego Polaka?

W tym roku liczba bogatych Polaków to już 878 tys. osób. Łącznie na dobra i usługi luksusowe wydamy 12,5 mld zł, o 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Ale na tle Europy jesteśmy jednak dosyć biedni - zajmujemy dopiero 23. miejsce. Jaki jest zatem portret bogatego Polaka? W co inwestuje najchętniej?

Tomasz Wiśniewski, partner w KPMG podkreślił w TVN24 Biznes i Świat, że "aż 52 proc. zamożnych Polaków to osoby, które określamy jako koneserów". - Kierują się one wysokim pragmatyzmem i motywacją wewnętrzną. Kupują dobra luksusowe, ponieważ chcą się nimi cieszyć. Jednocześnie wydają ciężko zarobione pieniądze w świadomy sposób - zaznaczył ekspert.

Dodał, że "Polacy lubią kupować za granicą". Zastrzegł jednak, że z analiz KPMG wynika, iż z 200 marek uznanych za luksusowe, ponad 70 proc. jest dostępnych w Polsce. - Dla luksusu typowa jest ograniczona podaż i wysoka cena. Musimy ograniczać pewne dobra, aby mogły być one traktowane jako luksusowe - ocenił Wiśniewski.

Lubimy alkohole

Z kolei Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions podkreślił, że wśród bogatych Polaków widać skłonność "do inwestowania w ekskluzywne alkohole". - Polska tutaj się wyróżnia. Polacy upodobali sobie ten segment rynku. Bogaci ludzie lubią łączyć pasję z inwestowaniem. Inwestują w coś, co przynosi im jakąś satysfakcję - dodał. Zastrzegł też, że "ostatnie kilka lat w dużym stopniu należało do samochodów". - Jeśli spojrzymy na segmenty inwestycji alternatywnych, czyli sztuka, alkohole, samochody, to najszybciej drożały właśnie samochody, whisky i koniaki - analizował ekspert.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat