Chętnie pracują, mało wydają. Portfel polskiego studenta

Pieniądze

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/5

1900 złotych - tyle polscy studenci wydają średnio na życie, czesne i mieszkanie - wynika z badania Związku Banków Polskich. To bardzo mało w porównaniu ze studentami ze Szwajcarii i Islandii, którzy dysponują budżetem na poziomie 2000 euro czyli blisko 9000 złotych.

Związek Banków Polskich opublikował trzecią edycję raportu Portfel Studenta.

Wynika z niego, że aż 54 proc. zawartości portfela polskiego studenta pochodzi z wynagrodzenia za pracę, którą sam wykonuje, co plasuje go w pierwszej trójce zaraz za studentami z Austrii i Estonii.

Ile na mieszkanie?

Blisko 80 proc. studentów w Polsce przeznacza na wynajem mieszkania lub pokoju nie więcej niż 1000 złotych miesięcznie, a blisko 35 proc. nich mieści się w kwocie pomiędzy 250 a 500 złotych.

Jednocześnie, najwięcej bo 35 proc. badanych dzieli mieszkanie z 
dwoma współlokatorami, a niewiele mniej (33 proc.) z jednym współlokatorem. Co piąty student (22 proc.) mieszka na co dzień z trójką osób, a pozostałe 10 proc. może już liczyć na znacznie liczniejsze towarzystwo po powrocie z wykładów.

Polscy studenci nie unikają również zaciągania zobowiązań finansowych. Niestety, w ciągu roku przybyło o 15 proc. osób w wieku 18-24 lat, które mają problem z uregulowaniem swoich zaległości. Łączna ich kwota wzrosła z blisko 726 mln zł do ponad 871 mln zł.

Jak wskazuje Związek Banków Polskich, te dane po raz kolejny potwierdzają znaczenie edukacji finansowej polskich uczniów i studentów. Jeżeli chodzi o zagadnienia związane z finansami to największy niedostatek wiedzy, osoby w wieku 18-29 lat odczuwają w stosunku do tematyki emerytur (49proc.) oraz kredytów i pożyczek (46 proc.), a także systemu podatkowego (40 proc.).

O czym polski student chce wiedzieć więcej?ZBP

Najpopularniejsze kierunki

Blisko co czwarty student w Polsce wybiera zarządzanie, prawo i administrację. Kierunki te są najbardziej popularne także w Chorwacji i na Litwie, gdzie niemalże co trzeci studiujący zgłębia tą dziedzinę nauki.

Na drugim pod względem popularności miejscu w Polsce są kierunki inżynierskie, na wybór których decyduje co piąty student – najwięcej bo 25 proc. studiujących inżynierów jest w Portugalii. Biorąc pod uwagę demografię w naszym kraju za niepokojący można uznać fakt niskiego odsetka studiujących na kierunkach medycznych (9 proc.).

Autorzy raportu wskazują, że polscy studenci nie mają czego się wstydzić jeśli chodzi o znajomość języków obcych - ponad połowa z nich zna co najmniej jeden język obcy, a dwa -14 proc. Liderami również pod tym względem są młodzi mieszkańcy Szwajcarii - znajomość dwóch językowych obcych deklaruje 46 proc., a trzech 30 proc.

ZBP przywołuje również dane, z których wynika, że w ciągu minionych 15 lat liczba studentów w Polsce zmniejszyła się o 662 tys., a na uczelniach w ubiegłym roku uczyło się o ponad 1/3 mniej studentów w porównaniu z rekordowym rokiem 2006 gdy liczba ta osiągnęła poziom ponad 1,95 mln.

Autor: tol / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock