Pieniądze

Facebook, Google i Twitter będą usuwać „mowę nienawiści” w 24 godziny

Pieniądze

freeimages.comMowa nienawiści jest w Niemczech nielegalna

Na razie tylko w Niemczech. Facebook, Google i Twitter porozumiały się z tamtejszym resortem sprawiedliwości w sprawie usuwania w ciągu 24 godzin postów z mową nienawiści, która jest w Niemczech nielegalna.

We wspólnym oświadczeniu tych trzech wielkich firm internetowych i niemieckiego resortu sprawiedliwości poinformowano we wtorek, że wprowadzone zostaną rozwiązania ułatwiające internautom i ugrupowaniom antyrasistowskim zgłaszanie przypadków mowy nienawiści.

Analiza treści

Przypadki takie będą analizowane przez wyspecjalizowane zespoły i zakwestionowane posty mają być w miarę możliwości usuwane w ciągu doby. Niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas podkreślił, że w żadnym razie nie chodzi o ograniczanie swobody wypowiedzi; celem jest zapewnienie przestrzegania prawa. Zaakcentował, że w przypadku mowy nienawiści nikt nie może stawiać firmowych zasad korzystania z usług ponad niemieckim prawem.

Rezultaty w marcu

Maas powołał we wrześniu grupę roboczą ds. mowy nienawiści w internecie. W pracach tego gremium uczestniczą przedstawiciele Google'a, Facebooka i Twittera. W marcu przyszłego roku minister zamierza podsumować rezultaty.

Materiał „Faktów TVN” z lipca tego roku na temat walki z polskimi hejterami.

Autor: msz//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: freeimages.com

Pozostałe wiadomości