Licytujesz w sieci? Sześć wskazówek, jak nie dać się oszukać

TVN24 Biznes

ShutterstockAukcje internetowe są coraz bardziej popularne

Nieważne, czy jesteś doświadczonym kupcem, czy dopiero odkrywasz świat internetowych aukcji. Przedstawiamy kilka ważnych rad, o których należy pamiętać, zanim klikniesz przycisk „kupuj”.

Kupowanie w internecie stało się prawdziwym hitem ostatnich lat, a licytacje nie są żadnym wyjątkiem. Aukcje internetowe, zwłaszcza te zagraniczne, wydają się niektórym osobom nieco tajemnicze i zagmatwane. Przytaczamy kilka wskazówek, które pomogą odnaleźć się w tym zakupowym specyficznym środowisku i pozwolą uniknąć wpadek.

1. Zrób rekonesans

Zdobądź tak dużo informacji, jak to tylko możliwe, zanim cokolwiek zrobisz. Czytaj informacje uważnie i nie obawiaj się wysyłać e-maili z prośbą o więcej zdjęć czy informacji. Pamiętaj, jeśli kupujesz coś używanego, bądź starego, licz się z tym, że może to nosić ślady użytkowania.

2. Nakreśl swoje granice

Zdecyduj, jaka jest maksymalna suma, którą możesz wydać, zanim licytacja się w ogóle rozpocznie. Warto też zadać sobie pytanie: „Ile ten przedmiot jest dla mnie wart?”.

3. Uważaj na dodatkowe opłaty

Sprawdź dodatkowe opłaty, zanim zaczniesz licytować. Niektóre domy aukcyjne pobierają dodatkową należność - czasami w wysokości 15-25 proc. Czasami można ich uniknąć, warto się jednak zorientować, jak można tego dokonać.

4. Zwróć uwagę na koniec aukcji

Proces sprzedaży może trwać nawet wiele dni, rozgrzewając się do czerwoności w momencie, gdy ostateczny termin zakończenia się zbliża. Zwracaj uwagę na wiadomości oraz alert, który uaktywnia się wtedy, gdy inni oferenci przebijają twoją stawkę.

5. Nie zwlekaj z zapłatą

Jeśli wygrasz, będziesz miał 5 do 10 dni, by zapłacić i ustalić szczegóły dostarczenia zamówienia. Warto to zrobić szybko, ponieważ niektóre domy aukcyjne - te handlujące sztuką, pobierają opłaty za magazynowanie.

6. Pamiętaj o dacie sprzedaży

Nie zapomnij dokładnej daty i godziny licytacji. Brak fizycznej obecności i kierowanie wszystkim zza komputera i w domowym zaciszu powoduje, że takie informacje łatwo wypadają z głowy.

Zobacz: Dziecko na sprzedaż za 5 tys. euro. Uchodźcy wystawili niemowlę na aukcję? (Film z 15.10.2016)

Autor: ag//ms / Źródło: The Local

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock