Więcej firm planuje podwyżki w nadchodzących miesiącach

Pieniądze

"Podwyżka" w kilku językach. Ich znajomość przekłada się na zarobkiTVN24 BiS
wideo 2/4

Podwyżki płac w nadchodzących miesiącach zapowiada 15,6 procenta badanych firm - wynika z najnowszego raportu Work Service "Barometr Rynku Pracy X". Jest to wynik niższy o 13,4 punktu procentowego w porównaniu z poprzednim badaniem, ale o 4,3 punktu procentowego wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Największą skłonność do zwiększania wynagrodzenia mają duże firmy, które zatrudniają ponad 250 pracowników (20,4 proc.) ,a także przedsiębiorstwa z branży usługowej (26,5 proc.) i produkcyjnej (25 proc.)" - napisano w komentarzu do badania.

Jak dodano jedynie 0,7 proc. badanych firm dopuszcza obniżenie płac.

Łatwiej o podwyżkę w pierwszej połowie roku

Skłonność pracodawców do podnoszenia płac jest obecnie niższa niż w pierwszych miesiącach roku. W porównaniu z poprzednią edycją badania, odsetek firm planujących zwiększanie wynagrodzenia zmalał o 13,4 pkt. proc., ale jednocześnie jest wyższy o 4,3 pkt. proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

"Gros pracodawców przyznaje podwyżki w pierwszym i drugim kwartale, a w drugiej połowie roku często brakuje już wolnych środków w budżetach na dalszą poprawę poziomów wynagrodzeń" - napisano.

Z badania wynika również, że prawie 90 proc. ankietowanych jest spokojna o swe miejsce pracy. Utraty zatrudnienia obawia się 9 proc. respondentów.

Badanie "Barometr Rynku Pracy X" zostało przygotowane i opracowane na zlecenie Work Service przez instytut badawczy Millward Brown. Badanie zostało zrealizowane w okresie 16-27 lipca 2018 r.

Barometr Rynku Pracy - Work Service

Autor: tol / Źródło: PAP Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock