TVN24 Biznes | Pieniądze

Rzecznik przedsiębiorców chce zmian w Polskim Ładzie. 42 tysiące osób podpisało petycję

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24
wideo 2/8
TVN24Sarnowskim o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje

Ponad 42 tysiące osób podpisało petycję przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie - przekazało Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik stwierdził, że "dialog z rządem ma sens", przy czym podkreślił, iż Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Zgodnie z projektem składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu i nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśniał, że dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia. - Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie – zaznaczał wiceminister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Petycja Rzecznika MŚP ws. zmian w podatku liniowym w Polskim Ładzie

- Dialog z rządem ma sens! Wzmożona aktywność przedsiębiorców odnosi pozytywny skutek - wskazał rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz, cytowany informacji prasowej.

Jak czytamy, po protestach przedsiębiorców rząd rozważa trzykrotne zmniejszenie składki zdrowotnej. Dodano, że ponad 42 tys. osób podpisało petycję rzecznika MŚP przeciw negatywnym zmianom podatkowym w Polskim Ładzie.

W ocenie Abramowicza Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. - W 2019 roku było około 700 tysięcy takich firm w Polsce. Proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 procent, z obecnych 19 procent do 28 procent, bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku - zaznaczono.

Aby zapobiec niekorzystnym zmianom podatkowym, rzecznik MŚP zainicjował na początku sierpnia br. petycję "Uchrońmy podatek liniowy! – stop niekorzystnym zmianom w Polskim Ładzie", którą w tydzień poparło ponad 10 tys. osób.

Jak przekazano, Abramowicz w ramach konsultacji społecznych związanych z petycją spotyka się z przedsiębiorcami. Odwiedził m.in. Szczecin i Bydgoszcz, gdzie powołano regionalne rady konsultacyjne – ciało doradcze przy rzeczniku MŚP, złożone z czynnych przedsiębiorców. - Podwyższenie podatku liniowego o 9 procent oznacza, że o 9 procent będzie mniej pieniędzy na rozwój - wskazywał Abramowicz w Szczecinie.

Dodano, że podczas spotkania z przedsiębiorcami w Bydgoszczy rzecznik MŚP podkreślał, że "propozycja Polskiego Ładu, dotycząca podwyższenia podatku liniowego jest niekorzystna nie tylko dla przedsiębiorców, ale też dla budżetu państwa, bo po zmianach wpływy z tego tytułu nie wzrosną, a spadną".

W ocenie Adama Abramowicza wielu przedsiębiorców jeszcze liczy straty po lockdownie, a już od nowego roku ma ponieść znacznie większe koszty na rzecz państwa. - Przedsiębiorcy wierzą, że rząd zrozumie, iż propozycje podatkowe w Polskim Ładzie są szkodliwe dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce i się z nich wycofa - podkreślił Abramowicz.

Petycję można podpisać pod adresem https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/. Konsultacje społeczne na temat ustawy reformującej system podatkowy trwają do 30 sierpnia 2021 r.

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości