TVN24 Biznes | Pieniądze

Rzecznik przedsiębiorców chce zmian w Polskim Ładzie. Jest petycja do premiera

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Sarnowski o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensjeTVN24
wideo 2/8
TVN24Sarnowskim o tym, jak zmiany podatkowe wpłyną na pensje

Niektóre zmiany podatkowe z Polskiego Ładu będą niekorzystne dla firm - uważa rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Na stronie rzecznika umieszczona została petycja, której celem jest zebranie podpisów przeciw zmianom w podatku liniowym. W ciągu doby od publikacji pod apelem podpisało się niemal 10 tysięcy osób - informuje biuro rzecznika.

Ministerstwo Finansów w poniedziałek po południu opublikowało projekt ustawy podatkowej będącej częścią Polskiego Ładu. Zgodnie z projektem składka zdrowotna będzie wynosić jedną trzecią stawki ryczałtu i nie będzie minimalnej składki zdrowotnej na ryczałcie. Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśniał na poniedziałkowej konferencji, że dla przedsiębiorców rozliczających się w sposób liniowy stawką 19 proc. składka minimalna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia. - Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie – zaznaczał wiceminister.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Petycja Rzecznika MŚP ws. zmian w podatku liniowym w Polskim Ładzie

"W praktyce podatek liniowy straci sens dla większości obecnie go płacących" - napisał na stronie internetowej Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, apelując o podpisywanie petycji, która zostanie złożona na ręce Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. Dodał, że w ciągu doby od publikacji pod apelem podpisało się niemal 10 tysięcy osób.

Zdaniem Rzecznika MŚP, Polski Ład nie może być wprowadzany kosztem polskich przedsiębiorców z sektora MŚP, w szczególności rozliczających się podatkiem liniowym. W 2019 roku było około 700 tys. takich firm w Polsce.

Jak twierdzi Abramowicz, proponowana przez rząd reforma podnosi obciążenia przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym prawie o 50 proc., z obecnych 19 proc. do 28 proc. bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku (30 tysięcy złotych). "Rzecznik MŚP i Rada Przedsiębiorców uważają, że plany rządu dotyczące zmian w podatku liniowym w ramach Polskiego Ładu są nieuzasadnione" – wskazał Abramowicz, cytowany w informacji.

"Propozycje Polskiego Ładu związane z proporcjonalną do dochodu składką zdrowotną, nieodliczalną od podatku, podwyższa obciążenia publiczno-prawne przy tej formie opodatkowania o prawie 50 proc. Należy się temu sprzeciwić. Dlatego w ramach trwających konsultacji społecznych zachęcam do podpisania umieszczonej na naszej stronie petycji, która ma na celu utrzymanie podatku liniowego w dotychczasowym kształcie" – podsumował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Napisano, że w prowadzony niemal dwie dekady temu 19 proc podatek liniowy dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą był jedną z najważniejszych pro-przedsiębiorczych zmian po upadku komunizmu w 1989 roku. Jego wprowadzenie pomogło Polsce wejść na ścieżkę szybkiego rozwoju ekonomicznego. Przejrzystość i prostota tego podatku zachęcała bowiem wielu, zwłaszcza młodych Polaków, do zakładania własnych firm, budowania dobrobytu i wzmacniania polskiej gospodarki. Systematycznie wzrastała od lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób. Zyskał również budżet państwa, gdyż od chwili jego wprowadzenia wpływy do budżetu systematycznie rosły - wskazano. 

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock