TVN24 Biznes | Pieniądze

Zmiany w Polskim Ładzie. Ważna zapowiedź

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24, PAP
Zmiana formy opodatkowania firm. Artur Soboń zapowiada nowe przepisy
Zmiana formy opodatkowania firm. Artur Soboń zapowiada nowe przepisyTVN24
wideo 2/10
TVN24Zmiana formy opodatkowania firm. Artur Soboń zapowiada nowe przepisy

Rząd szykuje kolejne podatkowe zmiany w Polskim Ładzie. - Będzie możliwy ponowny wybór formy opodatkowania przez przedsiębiorców - zapowiedział podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń. Wiceszef MF poinformował także, że zmiany obejmą dzielenie kwoty wolnej od podatku oraz formularz PIT-2. - Chcemy z tej deklaracji uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie – powiedział Soboń.

Na konferencji prasowej wiceminister podsumował konsultacje społeczne projektu zmian w podatkach. W dokumencie zaproponowano obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent, zlikwidowana ma zostać tak zwana ulga dla klasy średniej. Zapowiedziano powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców. Ponadto proponowane rozwiązania przewidują wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej.

- Ten projekt ma znaczenie, bo dotyczy 25 milionów podatników, czyli tych, co opłacają w Polsce podatki jako osoby fizyczne, ale i przedsiębiorców, bo przygotowaliśmy do nich ofertę, która oznacza obniżkę podatków – powiedział wiceminister finansów. - Chcielibyśmy, aby te zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 roku, a w zaliczkach od 1 lipca 2022 roku – dodał.

- Wszyscy, którzy w lutym dokonali takiego wyboru, są do przodu, te zmiany są dla nich korzystniejsze - powiedział Soboń. Dodał, że jednak oferta rządu dla przedsiębiorców po przeprowadzonych konsultacjach się zmieniła, a rząd "dzieli się z rynkiem ryzykiem" związanym z wojną.

Polski Ład. Artur Soboń o zmianie formy opodatkowania

- Po rozmowach z przedsiębiorcami, doradcami zaproponowaliśmy możliwość ponownego wyboru opodatkowania. W związku z tym, że korzyści na skali są największe (...), to dla przedsiębiorców na ryczałcie i liniówce mamy możliwość wyboru skali, będzie to wybór w rozliczeniu rocznym, do 30 kwietnia roku 2023 – mówił.

Dodał, że to epizodyczny przepis, dotyczący tylko jednego roku. - Warunkiem jest zaprowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia – dodał. – Ten czas do 30 kwietnia jest czasem zarówno na rozliczenie się z fiskusem, jak i wybór sposobu opodatkowania – dodał. Artur Soboń powiedział, że termin na roczne rozliczenie podatkowe zostanie ujednolicony dla przedsiębiorców.

- Ci, którzy nie chcą wstecz zmieniać sposobu opodatkowania, tylko chcą zrobić to od 1 lipca, i w zaliczkach rozliczać się w inny sposób, przejść z ryczałtu na skalę, ci przedsiębiorcy będą mieli taką możliwość do 20 sierpnia, a raczej do 22 sierpnia, bo 20 sierpnia wypada w sobotę – mówił. - Będą oni prowadzić księgi, w taki sposób, jaki wybrali na początku roku. Drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę, którą dokonali – wyjaśniał.

Zmiany w PIT-2

- Kolejne zmiany, które wynikają z naszych rozmów, dotyczą usprawnienia pewnych procesów, na przykład deklaracji PIT-2– mówił Soboń.

Przypomniał o trudnościach związanych z deklaracją, które pojawiły się na początku 2022 roku. – Chcemy z tego uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie – powiedział. – Tam będzie cały katalog kwestii, które można zaznaczyć, wybrać i one wpłyną na nasze rozliczenie podatkowe – tłumaczył.

Artur Soboń dodał, że kolejna kwestia dotyczy zwrotu nadpłaty składki zdrowotnej. - Przedsiębiorca musiał wystąpić do ZUS-u z wnioskiem, miał krótki termin na ten wniosek. Rezygnujemy z wniosku, będzie automatyczny zwrot takiej składki - zapowiedział.

Niektóre ze zmian w nowej wersji Polskiego Ładu zostaną wprowadzone później – nie 1 lipca, ale 1 stycznia 2023 roku. Artur Soboń powiedział, że jedną z nich jest możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej w zaliczkach między różnymi źródłami, dochodami. Drugą jest proporcjonalnie rozliczanie kwoty wolnej przy umowach cywilnoprawnych. – W związku z tym, że dostawcy systemów informatycznych mówią, że to zmiana, która oznacza zupełnie nowy tytuł w rozliczeniach i wymaga dłuższej pracy – podkreślał.

Wiceminister finansów przekazał też, że uszczelniona zostanie ulga na remont. - Zlikwidujemy - tak jak zapowiadaliśmy - ulgę związaną z obrotem zabytkiem, czyli ulgę, która była wskazywana jako możliwość optymalizacji podatkowej (tak zwany Pałacyk plus). Natomiast jeśli ktoś będzie chciał inwestować, remontować taki zabytek, to pod ścisłą kontrolą konserwatora, po akceptacji na podstawie określonych w ustawie dokumentów będzie mógł takiego odliczenia podatku dokonać - powiedział Soboń.

Podkreślał też, że PIT-0 dla seniora będzie rozwiązaniem także dla seniorów, którzy pobierają świadczenia emerytalne.

Zmiana formy opodatkowania

O możliwości zmiany formy opodatkowania przez przedsiębiorców Artur Soboń mówił w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24. - Przedsiębiorcy o to pytają. Wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego, jaką formę wybrali, mają korzyści. (...) Wygenerowałoby to gigantyczne zamieszanie. Trzeba byłoby przeliczyć księgi od 1 stycznia, włącznie ze składkami - mówił.

- Doradcy podatkowi mówią – nie róbmy tego teraz, zróbmy to w rozliczeniu rocznym. Umówiłem się z (Krajową) Izbą Doradców (Podatkowych), że propozycja tego typu przepisów zostanie nam zaproponowana w przyszłym tygodniu i jeżeli ona będzie systemowo, budżetowo okej, to jesteśmy otwarci na rozmowę i zmianę naszego stanowiska - dodał jednak.

Według obecnych przepisów przedsiębiorcy mogli zmienić formę opodatkowania tylko do 21 lutego. Termin obowiązywał podatników, którzy w styczniu osiągnęli przychód z działalności gospodarczej. Decyzja ta wpływa między innymi na sposób obliczania zaliczek na podatek PIT oraz na ich wysokość, a Polski Ład wprowadził wiele przepisów, które mają wpływ na dochody przedsiębiorców.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: KPRM

Pozostałe wiadomości