TVN24 Biznes | Pieniądze

Urzędnicy będą tłumaczyli Polski Ład. Od wtorku dyżury w urzędach skarbowych

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Mundry o trzech grzechach głównych Polskiego Ładu
Mundry o trzech grzechach głównych Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/11
TVN24Mundry o trzech grzechach głównych Polskiego Ładu

Od 1 stycznia weszły w życie rozwiązania podatkowe zawarte w Polskim Ładzie. Od wtorku, 11 stycznia pracownicy urzędów skarbowych mają odpowiadać na pytania zarówno te zadane osobiście, jak i telefonicznie. Dyżury prowadzone będą w dni robocze w godzinach 8-19.

Ministerstwo wyjaśniło na stronie internetowej, że informacje nt. Polskiego Ładu będzie można uzyskać w urzędzie skarbowym osobiście lub kontaktując się telefonicznie.

Dyżury podatkowe urzędników

"Od 11 stycznia będzie można umówić się na wizytę w urzędzie skarbowym dotyczącą zmian podatkowych wprowadzonych Polskim Ładem, korzystając z usługi rezerwacji na stronie wizyta.podatki.gov.pl" - dodano.

1 stycznia br. weszła w życie podatkowa część Polskiego Ładu. Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadza ten program w podatkach, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części (7,75 proc.) składki zdrowotnej, wynoszącej 9 proc. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Kalkulator wynagrodzeń

W grudniu ruszył portal wiecejwportfelach.gov.pl, na którym znajduje się kalkulator do wyliczania pensji po zmianach Polskiego Ładu. Na początku nie obyło się bez problemów. Wielu użytkowników nie mogło się dostać do portalu, a Centrum Informacyjne Rządu tłumaczyło to "historycznie najwyższymi poziomami zainteresowania".

Na stronie rządowej czytamy, że można na niej skorzystać "z kalkulatora wynagrodzeń", który obliczy "miesięczną wysokość pensji netto ('na rękę)". Kalkulator znajduje się pod linkiem: https://wiecejwportfelach.gov.pl/kalkulator/.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład od 1 stycznia 2022 roku

Masz pytania o Polski Ład - daj znać na Kontakt 24 >>>

Wraz z początkiem roku weszło w życie szereg zmian dotyczących podatków, nazwanych przez PiS Polskim Ładem. Rewolucja podatkowa wprowadziła spore zamieszanie. Wiele osób, m.in. nauczyciele i funkcjonariusze służb mundurowych, już otrzymało styczniowe pensje i okazały się one niższe niż grudniowe. Nie tylko księgowi i podatnicy mają problemy z nowymi przepisami, ale i pracownicy skarbówki, którzy wystosowali apel do premiera.

Czytaj także: Wszystkie problemy z Polskim Ładem >>>

Autor:/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Pacewicz/PAP

Pozostałe wiadomości