TVN24 Biznes | Pieniądze

Polski Ład. Rzecznik rządu o terminie realizacji programu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Mueller o terminie realizacji Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/7
TVN24Mueller o terminie realizacji Polskiego Ładu

Projekty realizujące Polski Ład mają być przyjęte jeszcze w tym roku, aby mogły obowiązywać w przyszłym - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller. Premier Mateusz Morawiecki w środę spotkał się z częścią ministrów, by omówić realizację zapowiadanych zmian.

Jak mówił rzecznik rządu Piotr Mueller, "większość projektów ustaw, które są kluczowe dla Polskiego Ładu, już w tej chwili te ustawy są wpisane do wykazu do legislacyjnych prac rządu".

- Też te duże, kluczowe jak system podatkowy, kapitał opiekuńczy są już przedmiotem konsultacji społecznych. Jest nasza determinacja, aby większość z tych projektów mogła trafić najpóźniej we wrześniu do obrad sejmowych, tak aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie - wskazał.

- My celujemy, by ten projekt do Sejmu został przekierowany na koniec sierpnia, początek września tak, by na pierwszym posiedzeniu sejmowym we wrześniu mógł być procedowany, wcześniej być może komisje jeszcze. W związku z tym wrzesień jest takim celem realnym, jeśli chodzi o przyjęcie tego pakietu podatkowego - mówił.

- Zresztą my od samego początku zapowiadaliśmy, że rząd w ciągu 100 dni od tej daty, kiedy to mówiliśmy, przyjmie projekty ustaw. Jesteśmy na połowie mniej więcej tego terminu, są później prace sejmowe, więc realnym jest przyjęcie tego projektu ustawy już wtedy gotowej na przełomie września, października tak, by mógł wejść w życie od przyszłego roku - zaznaczył.

Polski Ład - rozmowy z Jarosławem Gowinem

Rzecznik rządu był pytany również o to, kiedy odbędzie się spotkanie z wicepremierem i ministrem rozwoju, pracy i technologii Jarosławem Gowinem, który proponuje zmiany w projekcie podatkowym.

Stwierdził, że do tej pory z liderem Porozumienia oraz z jego zapleczem odbyło się około 20 spotkań "na różnym poziomie: eksperckim i politycznym". - Cześć tych uwag, które zostały zgłoszone, zostało uwzględnionych w ustawie podatkowej - powiedział rzecznik rządu. Wymienił: obniżenie ryczałtu z 17 do 14 proc. oraz z 15 do 12 proc. "zależnie od prowadzonej działalności gospodarczej.

Jednoczenie przyznał, że "jest nadal różnica zdań w pewnym zakresie" pomiędzy PiS-em a Porozumieniem. - Od tego są konsultacje społeczne i międzyresortowe, aby uwagi zgłosić, ale nie wszystkie z nich mogą być możliwe do zrealizowania z prostej przyczyny - jednocześnie, w tym samym dokumencie, który podpisał wicepremier Gowin, czyli w Polskim Ładzie, są rzeczy związane ze zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia - powiedział Müller.

Wyjaśnił, że takie zwiększenie nakładów jest możliwe "poprzez modyfikację i uczynienie bardziej sprawiedliwym sytemu poboru składek zdrowotnych". - Nie da się zrealizować zwiększenia nakładów na służbę zdrowia bez zmiany tego sytemu, który do tej pory obowiązywał, jeśli chodzi o pobieranie składek zdrowotnych. Tu jest różnica zdań - powiedział rzecznik.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład - zmiany w podatkach

Premier Mateusz Morawiecki w środę spotkał się m.in. z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim. - W celu omówienia aktualnych konsultacji społecznych, które rozpoczęły się w zakresie reformy podatków, reformy systemu podatkowego - wskazał rzecznik.

Jak powiedział, padła "jasna dyrektywa, aby w najbliższym czasie bardzo mocno włączyć w konsultacje społeczne wszystkie środowiska zainteresowane tym projektem".

- Wiemy, że on jest bardzo istotny, dlatego też ten najbliższy czas będzie przeznaczony na konsultacje społeczne, zresztą też zapadła kierunkowa decyzja, aby konsultacje, gdy będzie to tylko niezbędne, przedłużyć. One są aktualnie dwutygodniowe, ale najprawdopodobniej zostaną przedłużone do pięciu tygodni, tak aby wszyscy przedstawiciele różnych środowisk mogli się wypowiedzieć w tym zakresie - wyjaśnił.

Realizacja Polskiego Ładu

W środę premier rozmawiał również z ministrami zdrowia, infrastruktury, oraz rodziny. Tematami spotkań była realizacja Polskiego Ładu. - Większość projektów ustaw, które są kluczowe dla Polskiego Ładu już w tej chwili są wpisane do wykazu legislacyjnych prac rządu. Te duże, kluczowe - jak system podatkowy, jak kapitał opiekuńczy - są przedmiotem konsultacji społecznych - mówił Mueller na briefingu prasowym po spotkaniach premiera z ministrami.

- Jest nasza jasna determinacja, aby większość z tych projektów mogła trafić najpóźniej we wrześniu do obrad sejmowych, aby możliwie szybko były przyjęte i mogły wejść w przyszłym roku w życie- dodał. Rzecznik poinformował, że Morawiecki rozmawiał z ministrem infrastruktury Andrzejem Adamczykiem m.in. na temat programu budowy dróg krajowych, a z minister rodziny Marleną Maląg omówiono kwestie związane z kapitałem opiekuńczym, a także polityką mieszkaniową.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM