TVN24 Biznes | Pieniądze

Polski Ład po nowemu. Rząd chce uruchomić podatkowy kalkulator

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Soboń: nie liczyłem, ile zapłacę podatku w 2022 roku
Soboń: nie liczyłem, ile zapłacę podatku w 2022 rokuRadio Zet
wideo 2/9
Radio ZetSoboń: nie liczyłem, ile zapłacę podatku w 2022 roku

Polski Ład po zmianach ma wejść w życie 1 lipca. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że jego resort udostępni rozbudowane kalkulatory do wyliczenia zmian w podatkach. Dodał, że wkrótce ministerstwo przedstawi pakiet zmian jeśli chodzi o CIT.

Przedstawiciel MF był we wtorek rano pytany przez Wirtualną Polskę o to, czy w związku z zapowiadanymi zmianami podatkowymi przygotowane zostaną specjalne kalkulatory, za pomocą których podatnicy będą mogli sprawdzić, ile podatku zapłacą.

Polski Ład po zmianach. Soboń: jest plan uruchomienia specjalnego kalkulatora

Soboń potwierdził, że ministerstwo ma plan uruchomienia takiego narzędzia. Wyjaśnił, że byłyby to rozbudowane kalkulatory, dzięki którym - jak wskazał - będzie można sprawdzić "swoją rzeczywistą sytuację, nie tylko jakąś modelową, ale sytuację np. przy zbiegu różnych dochodów".

Jego zdaniem takie narzędzie powinno być udostępnione np. po zakończeniu prac legislacyjnych nad pakietem zmian podatkowych w Sejmie.

Wiceszef resortu finansów był również pytany, czy w tym roku będą proponowane inne zmiany w podatkach. Soboń poinformował, że wkrótce ministerstwo zaprezentuje propozycje dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

"One dotyczą podatku CIT. Nie pokazaliśmy jeszcze tego pakietu zmian, który chcemy zaproponować" - powiedział. "CIT pokażemy za chwilę i będą tam zmiany dotyczące przede wszystkim minimalnego CIT" - dodał.

Polski Ład po nowemu

W poniedziałek Ministerstwo Finansów poinformowało, że zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w podatku PIT.

Zgodnie z zaproponowanymi przez resort finansów rozwiązaniami, od 1 lipca tego roku ma zostać obniżona dolna stawka PIT z 17 proc. do 12 proc., zlikwidowana zostanie tzw. ulga dla klasy średniej, a przedsiębiorcy będą mogli wyłączyć składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania.

W projekcie ustawy zapisano także powrót do wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców oraz zwiększenie kwoty zarobków, jakie może osiągnąć dziecko bez utraty preferencji podatkowych przez rodziców (z 3089 zł do 16 061,28 zł w 2022).

Oglądaj TVN24 na żywo:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości