Polacy na liście osób z najwyższymi wygranymi. Zgarniają fortunę

Pieniądze

Zawód gracz. Najlepsi zgarniają fortunęTVN24 BiS
wideo 2/3

Na liście 500 e-sportowców (gry wideo) z najwyższymi wygranymi w turniejach prowadzonej przez serwis "E-Sports Earnings" znalazło się dziewięciu polskich zawodowych graczy. W pierwszej setce znalazło się trzech Polaków, w tym jeden milioner o podwójnym obywatelstwie.

Ze względu na rekordową wysokość nagród w tej grze najlepiej zarabiają zawodowi gracze w "Dota 2" - zwycięski pięcioosobowy Team Liquid za wygraną w mistrzostwach The International 2017 otrzymał 10,8 mln dolarów. W składzie tego zespołu gra zawodnik o obywatelstwie polsko-jordańskim - Amer "Miracle" Al-Barkawi.

Zajmujący 2. i 1. miejsca w rankingu "E-Sports Earnings" Al-Barkawi i Kuro "KuroKy" Salehi Takhasomi z Niemiec są pierwszymi e-sportowcami, których wygrane przekraczają 3 mln dolarów.

W lutym razem z resztą Team Liquid wystąpią w Katowicach na pierwszych w Polsce zawodach "Dota 2" w randze Major - ESL One 2018.

Polscy gracze

Wysokie miejsca w rankingu e-sportowców zajęli polscy gracze "Counter-Strike: Global Offensive" - Filip "NEO" Kubski i Wiktor "TaZ" Wojtas, którzy uplasowali się odpowiednio na pozycjach 75. i 76.

Całkowite wygrane e-sportowe każdego z nich szacuje się na około 660 do 670 tys. dolarów. Obaj e-sportowcy rozpoczęli kariery w 2004 roku i od 2014 roku wchodzą w skład sekcji "CS:GO" Virtus.pro.

Razem z Kubskim i Wojtasem w barwach rosyjskiej organizacji grają również Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski, Paweł "byali" Bieliński i Janusz "Snax" Pogorzelski, zajmujący odpowiednio 101., 112. i 114. miejsca w rankingu wygranych.

To najdłużej grający bez zmian w składzie zespół "CS:GO" na świecie - w obecnym kształcie drużyna funkcjonuje od 2014 roku. Kontrakty zawodników mają obowiązywać do 2020 roku. Poza Al-Barkawim i zawodnikami VP wśród 500 Polaków z najwyższymi wygranymi w grach komputerowych znaleźli się również czołowi polscy gracze "StarCraft 2": Artur "Nerchio" Bloch (325 tys. dol. wygranych, 197. pozycja w rankingu), Grzegorz "MaNa" Komincz (176 tys. dol., 396. pozycja) i odnoszący obecnie największe sukcesy w tej grze Mikołaj "Elazer" Ogonowski (159 tys. dol., 443. pozycja).

Ogonowski rozpoczął karierę najpóźniej, jednak już dwukrotnie uczestniczył w finałach mistrzostw świata organizowanych przez producenta gry, firmę Blizzard Entertainment.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock