Przegląd prasy: Pokoje dla turystów pod państwowym nadzorem. Rząd szykuje zmiany

Pieniądze

Polacy pożyczają coraz więcej na mieszkanieTVN24 BiS
wideo 2/5

Rząd chce walczyć z szarą strefą w hotelarstwie. Wynajmujący lokale na krótkie terminy będą rejestrowani - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Inwestycje w nieruchomości to dziś bardzo popularna lokata kapitału. Szacuje się, że aktualnie aż 30 procent mieszkań nabywanych od deweloperów przeznaczonych jest na wynajem. W tym ten najbardziej opłacalny - krótkoterminowy.

Walka z szarą strefą

"Rz" informuje, że właśnie tymi, którzy przeznaczają swoje nieruchomości na najem krótszy niż miesiąc, przyjrzeć chce się resort turystyki. "Obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni przez klientów będą podlegać obowiązkom rejestracyjnym, kontrolnym i innym wynikającym z przepisów zawartych w rozporządzeniu" - zapowiada ministerstwo.

Resort podkreśla, że obowiązujące dziś regulacje dotyczące rynku usług są niewystarczające, a jego propozycja zakładająca włączenie tak zwanych mieszkań na doby do katalogu obiektów hotelarskich oraz obowiązek ich rejestracji może stać się elementem walki z szarą strefą. Według ustaleń "Rzeczpospolitej" opisywany projekt zmian znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i oczekuje na wpis w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Jeśli zostanie zaakceptowany, nie będzie już możliwe prowadzenie działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez zarejestrowania i spełnienia określonych norm.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: