Przegląd prasy: Skarbówka już wie, jak wyłapywać lewe koszty

Pieniądze

Morawiecki o dochodach z VATTVN24 BiS
wideo 2/3

Kontrolowany zakup pustych faktur przez służby skarbowe jest blisko - pisze środowy "Dziennik Gazeta Prawna". W Ministerstwie Finansów powstał projekt przepisów, które to umożliwią.

Jak pisze "DGP", MF chce, by służby skarbowe mogły kupować puste faktury - takie, które dokumentują fikcyjne transakcje - dzięki czemu mogłyby sprawdzić, kto korzysta z usług dostawców kosztów i oszukuje na podatkach.

"Filip Świtała, dyrektor departamentu systemu podatkowego MF mówi, że wstępny projekt przepisów, które umożliwiałyby taki zakup, jest już gotowy. Ale jeszcze jest w trakcie konsultacji wewnątrz ministerstwa" - czytamy.

Z nowego prawa urzędnicy skorzystają zapewne w drugiej połowie roku.

Kupowanie pustych faktur

Dodano, że z pozoru kupowanie pustych faktur przypomina zakup kontrolowany, który Krajowa Administracja Skarbowa może stosować już dziś. Z tym, że tego ostatniego może używać w jasno zdefiniowanych rodzajach przestępstw, gdzie straty fiskusa są wysokie. Na każdy taki zakup musi się zgodzić prokurator generalny po zapoznaniu się z materiałami prowadzonego śledztwa.

"To nie będzie zakup kontrolowany" - zapewnia Świtała. Jak mówi, to co resort chce wprowadzić, ma na celu sprawdzenie, czy firmy odpowiednio raportują swoje podatki. Jeśli ktoś kłamie, udaje transakcje, których nie wykonał, popełnia przestępstwo" - zaznaczył dyrektor departamentu systemu podatkowego MF.

"DGP" pisze, że to nie wystawca takiej faktury miałby być głównym celem, lecz kupujący - który na jej podstawie nie tylko obniża sobie VAT należny, ale też wykazuje dodatkowy koszt, dzięki któremu zmniejsza podatek dochodowy.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: