TVN24 Biznes | Pieniądze

Gowin: ponad 90 procent Polaków będzie płaciło niższe podatki. Inne liczby podaje Ministerstwo Finansów

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin: ponad 90 proc. Polaków będzie płaciło niższe podatki
Gowin: ponad 90 proc. Polaków będzie płaciło niższe podatkiTVN24
wideo 2/7
TVN24Gowin: ponad 90 proc. Polaków będzie płaciło niższe podatki

- Ponad 90 procent Polaków będzie płaciło niższe podatki – mówił w sobotę podczas prezentacji Polskiego Ładu wicepremier Jarosław Gowin. Ma to być efekt wprowadzanych w ramach nowego programu zmian w podatkach. Inne liczby podaje jednak Ministerstwo Finansów.

- Ponad 90 procent Polaków będzie płaciło niższe podatki, kilka następnych procent będzie płaciło takie podatki jak do tej pory, kilka procent najlepiej zarabiających Polaków rzeczywiście zapłaci wyższe podatki – mówił wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Co innego wynika jednak z komunikatu Ministerstwa Finansów opublikowanego w poniedziałek. Resort przypomniał, że trzy zmiany zawarte w zaprezentowanym programie to kwota wolna na poziomie 30 tys. zł, drugi próg podatkowy na poziomie 120 tys. zł oraz zmiany dotyczące składki zdrowotnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

MF: 68 proc. podatników skorzysta na zmianach

MF podało, że "na reformie podatkowej skorzysta 18 mln Polaków", ale jeśli chodzi o poszczególne grupy, to 90 proc. zyskujących dotyczy tylko emerytów. Ponadto zyskać ma 68 proc. osób zatrudnionych na umowie o pracę i 40 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą. "Osoby na płacy minimalnej w ogóle nie zapłacą PIT" – dodano.

Jeszcze dokładniejsze szacunki możemy znaleźć w dołączonej do komunikatu prezentacji. Możemy w niej przeczytać, że na zmianach skorzysta dokładnie 17,9 mln podatników, z czego 9,5 mln przestanie płacić PIT (m.in. pracowników i emerytów). Oznacza to - jak wskazano - że "68 proc. podatników skorzysta na zmianach", a "36 proc. przestanie płacić PIT".

gov.pl

Ministerstwo poinformowało także, ile zyskają przykładowi pracownicy na zmianach.

Kasjer w sklepie zarabiający 3 tys. zł miesięcznie ma zyskać rocznie 1,8 tys. zł. Nieco mniej, bo 1,5 tys. zł ma zyskać pielęgniarka bez specjalizacji, która zarabia 3,8 tys. zł miesięcznie.

Z informacji podanych przez MF wynika, że po 1,4 tys. zł rocznie mają zyskać pracownik fizyczny na budowie zarabiający 4 tys. zł miesięcznie oraz nauczyciel dyplomowany zarabiający 4 tys. zł miesięcznie. Z kolei 600 zł rocznie na zmianach ma zyskać księgowy w firmie zarabiający 5 tys. zł miesięcznie.

Z szacunków MF wynika, że koszt reformy waha się między 5 a 7 mld zł.

gov.pl

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości