Fiskus wypełni za ciebie PIT. Ostatnie dni na złożenie wniosku

Pieniądze

Twój PIT rozliczy Urząd SkarbowySejm RP
wideo 2/4

Chcesz żeby urząd skarbowy sporządził za ciebie zeznanie podatkowe? To już ostatnie dni na złożenie odpowiedniego wniosku. Jak przypomina Ministerstwo Finansów, z nowej formy rozliczenia z urzędem skarbowym można skorzystać do 18 kwietnia.

Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem ministerialnego Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje. Do 18 kwietnia PIT-WZ można wysłać również za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO BP, BGŻ BNP Paribas i Raiffeisen Polbank.

Następnie, urząd w ciągu maksymalnie pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej e-mail z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. Zeznanie będzie można zaakceptować lub odrzucić.

Jeżeli podatnik nie podejmie żadnych czynności, jego zeznanie zostanie automatycznie zaakceptowane.

Kto może skorzystać

Jak wskazuje resort finansów, PIT-WZ może złożyć podatnik, który "uzyskuje dochody od płatników, w tym organów rentowych". Nie ma przy tym znaczenia, czy rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Nowa forma minimalizuje ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają z przepisywania danych z informacji od płatników, np. z PIT-11, czy błędów rachunkowych- przekonuje w komunikacie ministerstwo.

PIT-WZ to nic innego jak wniosek o sporządzenie zeznania rocznego za podatnika przez urząd skarbowy. Wystarczy go przesłać do właściwego urzędu, a ten na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock