Rozlicz PIT i pamiętaj o tej uldze. Odzyskasz ponad 3 tys. zł

Pieniądze

ShutterstockSkładki zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku

Wielkimi krokami zbliża się moment rozliczenia z fiskusem. Jeżeli pracujesz i samemu odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne, to możesz odliczyć je w rocznym zeznaniu podatkowym. Dzięki temu, możesz otrzymać zwrot podatkowy przekraczający 3 tys. złotych.

Z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego mogą korzystać m.in. osoby zatrudnione na umowie o dzieło, pracownicy przebywający na bezpłatnym urlopie, czy też osoby utrzymujące się z najmu.

W ubiegłym roku osoby takie osoby musiały przelewać co miesiąc do ZUS-u takie kwoty:

- w I kw. 372,55

- w II kw. 364,83

- w III kw. 365,97

- w IV kw. 367,37 zł

Oznacza to, że osoba, która sama się ubezpiecza przeznaczyła na ten cel ponad 4,4 tys. zł. Zasada jest taka, że 7,75 proc. podstawy wymiaru można odliczyć. To w konsekwencji zmniejsza wysokość składki aż o 86 proc. Oznacza to, że zwrot z tego tytułu może wynieść nawet 3,7 tys. zł.

Aby to zrobić należy w zeznaniu podatkowym umieścić kwotę, która widnieje w wypełnionym już formularzu PIT-11. I została zweryfikowana przez sprawdzenie np. druków RMUA.

Ulgi za składki zdrowotne przysługują na podstawie dokumentów, potwierdzających ich płatność. Może to być m.in. potwierdzenie przelewu bankowego lub zaświadczenie z ZUS.

Składki za granicą

Na ulgi mogą również liczyć osoby, które z własnych środków odprowadzają składki na ubezpieczenie zdrowotne w innym państwie niż Rzeczpospolita Polska. O ile składka ta nie stanowi dochodu zwolnionego od podatku, ani też nie została już wcześniej odliczona w innym państwie.

Niezbędna do tego jest również podstawa prawna do przekazywania informacji między organami podatkowymi w Polsce i innym kraju, w którym podatnik opłacał składki zdrowotne.

Jak się ubezpieczyć?

Aby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego musimy pójść do najbliższego regionalnego oddziału NFZ i złożyć pisemny wniosek. Na miejscu należy przedstawić dokument tożsamości, czyli np. dowód osobisty, a także dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia.

Chodzi o zaświadczenie np. z ostatniego miejsca pracy, gdzie byliśmy zatrudnieni np. na umowę o pracę lub zlecenie, które potwierdzałoby opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne. Takim dowodem może być również dowód wpłaty ostatniej składki tytułem prowadzenia działalności pozarolniczej lub zaświadczenie z Urzędu Pracy potwierdzające fakt ubezpieczenia.

A następnie zacząć opłacać co miesiąc składki. W pierwszym kwartale tego roku wynosi ona 385,27 zł miesięcznie. Po przelaniu tej kwoty, każdego miesiąca, należy zgłosić się do ZUS i złożyć druk DRA.

Warto pamiętać, że za brak ubezpieczenia - czyli, jeżeli urząd stwierdzi przerwę w opłacaniu tej składki - to będziemy musieli zapłacić karę, która jest iloczynem miesięcy bezskładkowych.

Jeżeli nie opłacamy tego ubezpieczenia lub nie jesteśmy zgłoszeni do niego przez współmałżonka lub urząd pracy, to w przypadku trafienia do szpitala będziemy musieli pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem.

Sprawdź, jakie przysługują ci ulgi:

Nie rozliczyłeś się jeszcze z fiskusem? Sprawdź, jakie przysługują ci ulgiTVN24 BiS

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock