Czekasz na zwrot podatku? Sprawdź, kto dostanie pierwszy

Pieniądze

ShutterstockTrzydzieści dni, tyle ma trwać maksymalny czas zwrotu nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych

Trzydzieści dni, tyle ma trwać maksymalny czas zwrotu nadpłaty podatku dla rodzin wielodzietnych, które rozliczą się elektronicznie z urzędem skarbowym.

Przypominamy, że z podatku PIT musimy rozliczyć się z fiskusem do 30 kwietnia. W tym roku nastąpi jednak odstępstwo od tej reguły. Z uwagi, że 30 kwietnia br. wypada w sobotę, czyli dzień wolny od pracy, to PIT z rozliczeniem za zeszły rok będziemy mogli złożyć do 2 maja.

Kto skorzysta?

Za sprawność wypłat będą odpowiadać naczelnicy urzędów, a pomoże w tym specjalne narzędzie informatyczne, które pozwala na bieżące monitorowanie elektronicznych zeznań rocznych, w których wykazano nadpłatę podatku, związaną z ulgą prorodzinną z tytułu wychowywania minimum trojga dzieci.

Wówczas system automatycznie wskazuje tych podatników, którzy są obsługiwani preferencyjnie, a zarazem zgodnie z przepisami prawa.

Ale także pozostali podatnicy, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, ale nie odliczają w swoim zeznaniu podatkowym (złożonym drogą elektroniczną) ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci, mogą liczyć na podobne ułatwienia. Wystarczy, że zawiadomią swój urząd skarbowy o posiadaniu karty.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, wystarczy w elektronicznych deklaracjach PIT-36 i PIT-37 w polach (odpowiednio) 327 i 141 poinformować o korzystaniu z Karty Dużej Rodziny. Pozwoli to urzędom skarbowym obsługiwać takie zeznania według przyspieszonej ścieżki zwrotu nadpłaty.

Zniżki

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku.

Karta przysługuje niezależnie od uzyskiwanych dochodów rodzinom z co najmniej trójką dzieci w wieku do 18 lat lub do 25 lat, jeśli dziecko się uczy. W przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności nie ma ograniczeń wiekowych. Ze zniżek korzystają nie tylko dzieci, ale i rodzice.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock