Jest projekt podatkowej rewolucji. Ale PiS wylewa na niego wiadro zimnej wody

Pieniądze

Abramowicz: reforma ma pomóc rządowi osiągnąć zakładane celeTVN24 BiS
wideo 2/5

Nowy system podatkowy miałby dać Polakom wzrost wynagrodzeń o średnio 22 procent. W Sejmie projekt zmian przedstawił Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, którym kieruje poseł PiS Adam Abramowicz. Od pomysłu odciął się jednak wyraźnie rząd. - Ani rząd, ani klub, ani partia nad zmianami w podatkach nie pracują - podkreśliła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

Nowy system podatkowy, firmowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, zakłada likwidację dotychczasowych podatków: PIT, CIT, składek na NFZ, ZUS, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zamiast nich wprowadzony byłby podatek przychodowy. Byłby to, np. wynoszący 27 proc. podatek od funduszu płac, który zastępowałby dotychczasowy PIT oraz wszystkie pozapłacowe koszty pracy, wynoszące, według autorów pomysłu, 60 proc. Byłyby także: podatek przychodowy od działalności gospodarczej osób fizycznych, podatek przychodowy od przedsiębiorstw i banków, podatek od usług publicznych dla działalności gospodarczej, a także podatek od dywidend. Emerytury i renty byłyby unettowione, składki OFE nierefundowane, a stawka VAT jednolita na poziomie 16,25 proc.

Prosty system podatkowy

- Nowy system jest prosty, szczelny, przejrzysty i neutralny dla budżetu - przekonywał podczas środowej prezentacji Mariusz Pawlak ze Związku Pracodawców Polskich.

O ile aktualne wpływy podatkowe z tytułu obowiązujących podatków to 334,1 mld zł, nowy system da - zdaniem autorów pomysłu - 347,6 mld zł. Nowy system ich zdaniem da także wzrost wynagrodzenia netto dla pracowników o 22 proc.

Podatek przychodowy od działalności gospodarczej osób fizycznych, jak mówił podczas prezentacji pomysłu Mariusz Pawlak, wynosiłby średnio 3,9 proc., choć stawka dla różnych podmiotów wahałaby się między 1,5 proc. a 15 proc. Dodatkowo byłby ryczałtowy podatek od usług publicznych, w wysokości 550 zł. - To będzie wszystko, co będzie płacił przedsiębiorca - mówił Pawlak. - Skończy się gra operacyjna z urzędem skarbowym, co jest uzasadnionym kosztem uzyskania przychodu"- dodał. W przypadku osób prawnych stawka podatku przychodowego wynosiłaby 1,49 proc. od wartości przychodu plus dodatkowo 550 zł miesięcznie.

- Też żadnych kosztów uzyskania przychodu, żadnej kontroli 5 lat wstecz - mówił autor prezentacji.

Podwyżka wynagrodzeń

Z kolei, w wyniku "eliminacji patologii przy podatku VAT", a także wzrostu Funduszu Płac o 5 proc. oraz powrotu wielu przedsiębiorców z szarej strefy, państwo uzyska, według autorów koncepcji, 13,6 mld zł. System ten, przekonywał Pawlak, jest również zgody z dyrektywami unijnymi. - Przedsiębiorcy chcą płacić podatki, ale chcą, by były one proste, sprawiedliwe i powszechne - mówił Adam Abramowicz. Dodał, że nowy system oznacza podwyżkę wynagrodzeń, obniżkę płaconych składek dla przedsiębiorców oraz uproszczenie podatków. - Poza tym jest to podatek nie do uniknięcia - przekonywał Abramowicz. Beneficjentami nowego systemu będą przede wszystkim obywatele, ale także przedsiębiorcy - mówił. Bo proponowany system jest tani w poborze i naliczaniu, będzie oszczędzać czas przedsiębiorcom, a także likwiduje szarą strefę zatrudniania, znacznie obniżając koszty pracy. Jak mówił podczas zorganizowanej po prezentacji debaty prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, grupa, której nowy system nie będzie się podobał, to doradcy podatkowi.

- Nie będzie się podobał też tym, którzy CIT-u w Polsce nie płacą - dodał. - Polska jest dziś rajem podatkowym dla dużych międzynarodowych korporacji, a my chcemy, żeby była rajem dla zwykłego przedsiębiorcy - argumentował szef Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski.

Polityczne poparcie

Abramowicz prostował informacje medialne, że to projekt rządowy lub popierany przez klub PiS. Na posiedzeniu zespołu nie pojawił się jednak, mimo zapowiedzi organizatorów, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Szef klubu PiS Ryszard Terlecki zaznaczył wcześniej, że wiadomości dotyczące planów zmian podatkowych, które pojawiły się w mediach są "całkowicie niesprawdzone".

- To jest praca spokojna i obliczona na lata, zespołu, który jest międzypartyjny. I to nie jest inicjatywa PiS-u, chociaż poseł Abramowicz jest przewodniczącym tego zespołu - dodał.

- Oni sobie rozmawiają, chcą przygotować jakieś propozycje, czy pomysły dla rządu, ale one są jak już powiedziałem ekumeniczne, międzypartyjne i nie wypływają z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości - mówił Terlecki.

Jak zaznaczył, w szczegóły projektu powinien wyjaśnić poseł Adam Abramowicz. - To jest na takim etapie ogólności i nie ma zaczepienia w rzeczywistości politycznej, że nie widzę powodu, żeby się tym interesować - mówił Terlecki.

Autor: MS / Źródło: PAP