Projekt zmian w sprawie podatku od spadków i darowizn. "Urealnienie kwot"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Artur Soboń o nowym podatku
Artur Soboń o nowym podatkuTVN24
wideo 2/7
TVN24Artur Soboń o nowym podatku

Mogą być zmiany w podatku od spadków i darowizn. Projekt w tej sprawie przygotowany został przez sejmową komisję nadzwyczajną do spraw deregulacji. Jak wyjaśniono, "zmiana ma na celu urealnienie kwot wolnych od podatku". Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, który przewiduje m.in. zmiany w ustawie o podatku od spadków i darowizn. Projekt został zgłoszony przez komisję nadzwyczajną do spraw deregulacji. Komisję będzie reprezentował w pracach nad projektem ustawy poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS.

Jak czytamy na stronach izby niższej, projekt został skierowany do pierwszego czytania.

"Projektowana zmiana ma na celu urealnienie kwot wolnych od podatku przewidzianych w ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Aktualne kwoty obowiązują od niemal 20 lat, tj. od dnia 01.01.2003 r., kiedy to wynosiły one odpowiednio około 12-krotność, 9-krotność i 6-krotność ówczesnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (800 zł w 2003 r.). Projekt przewiduje podniesienie tych kwot do 12-krotności, 9-krotności i 6-krotności aktualnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (3010 zł)" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Spadki i darowizny - jakie zmiany?

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt, zwrócił uwagę, że obecnie w przypadku darowizn i spadków obowiązują trzy tzw. grupy podatkowe, które obejmują różne kategorie osób i w których różne są kwoty wolne od podatku.

W pierwszej grupie jest najbliższa rodzina: rodzice i dzieci. "Darowizny w tej grupie są co do zasady zwolnione z opodatkowania. Trzeba natomiast w nieprzekraczalnym terminie sześciu miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego otrzymanie każdej darowizny, której wartość przekracza 9637 zł. Według poselskiego projektu kwota ta ma zostać podniesiona niemal czterokrotnie – do 36 120 zł" - wyjaśnił Juszczyk.

W drugiej grupie podatkowej, która obejmuje dalszą rodzinę, jak np. wujków czy ciocie, wartość darowizny zwolnionej z podatku ma wzrosnąć z 7276 zł do 27 090 zł. Z kolei w trzeciej grupie znajdują się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy. "Kwota wolna w ich przypadku wynosi obecnie 4902 zł. Według projektu po zmianach ma to być 18 060 zł" - wskazał doradca podatkowy.

Zgodnie z przygotowanym projektem kwota wolna miałaby wynosić:

- dla grupy 1 - 36 120 zł (obecnie jest 9637 zł),

- dla grupy 2 - 27 090 zł (7276 zł),

- dla grupy 3 - 18 060 zł (4902 zł).

Zmiany, w przypadku ich przyjęcia, mają wejść w życie od 1 stycznia 2023 roku.

"Dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności powinny zostać zniesione"

Piotr Juszczyk choć zauważył, że proponowane zmiany są korzystne dla podatników, to - w jego ocenie - powstaje pytanie, czy kwota wolna dla pierwszej grupy podatkowej w ogóle powinna być określana.

"Obecnie jeżeli dziecko otrzyma od rodziców darowiznę lub spadek, np. samochód warty więcej niż 9637 zł i zapomni o obowiązku złożenia informacji do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to niestety wartość tego spadku przekraczająca kwotę 9637 zł będzie opodatkowana. W mojej ocenie dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności związane ze zgłaszaniem darowizn i spadków powinny zostać zniesione" - stwierdził Juszczyk.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Red_Baron/Shutterstock

Pozostałe wiadomości