Duża zmiana w sprawie PIT. Znika popularny sposób rozliczeń z fiskusem

Pieniądze

Morawiecki: od stycznia kwota wolna od podatku wzrośnieTVN24 BiS
wideo 2/4

Pracownicy nie będą mogli już liczyć na pracodawcę w rozliczeniu podatku dochodowego. Rozliczając się za 2017 rok deklarację PIT przygotujemy samodzielnie lub, co najwyżej, możemy liczyć na urząd skarbowy. Wprowadzona w marcu zmiana dotknie około 400 tysięcy osób.

Do tej pory pracownik, który uzyskiwał dochody tylko u jednego pracodawcy, mógł skorzystać z pomocy zakładu pracy w rozliczeniu PIT-u.

Żeby skorzystać z takiej formy rozliczania, trzeba było złożyć na początku stycznia odpowiedni wniosek u pracodawcy, a ten - gotowe rozliczenie wysyłał do urzędu skarbowego.

Teraz jednak taka możliwość znika, z czego niezadowolona może być duża grupa podatników. Ze statystyk resortu finansów wynika, że zakłady pracy deklarację PIT za 2016 rok za swoich pracowników wypełniły w ponad 397 tys. przypadkach.

Samodzielnie lub z pomocą urzędu

Za sprawą nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie w marcu, podatnik będzie miał do wyboru: samodzielne wypełnienie i złożenie deklaracji bądź wnioskowanie o jej sporządzenie do skarbówki.

Jeżeli podatnik będzie wolał, by rozliczył go urząd skarbowy, powinien złożyć przez internet odpowiedni wniosek (PIT-WZ). Dla ułatwienia dokument można przesłać także za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Urząd skarbowy powinien sporządzić deklarację PIT w ciągu 5 dni i przesłać podatnikowi wstępnie wypełniony druk na adres e-mail. Otrzymany dokument należy skontrolować i odesłać (jeżeli jest poprawny) do skarbówki.

Jeżeli rozliczamy się samodzielnie, składamy gotową deklarację prosto do urzędu skarbowego, co można zrobić zarówno elektronicznie, jak i w tradycyjny sposób.

Wspólne rozliczenia, ulgi

Rozliczenie przez pracodawcę było skierowane tylko do określonej kategorii pracowników, nie korzystających z ulg i odliczeń i nie chcących rozliczać się z małżonkiem.

Jednak rozliczenie przez pracodawcę nie blokowało podatnikowi drogi do złożenia dodatkowych deklaracji (PIT-36 lub PIT-37) na przykład w sytuacji, gdy chciał skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Jednak musiało to nastąpić na osobnym druku.

Przy składaniu wniosku o sporządzenie deklaracji do US albo przygotowaniu jej samodzielnie, nie ma natomiast znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci czy też korzysta z ulg.

Inne zmiany

Pod koniec listopada prezydent podpisał kolejną nowelizacją ustaw podatkowych, która zacznie obowiązywać od nowego roku.

Zakłada ona m.in. podwyższenie od 1 stycznia 2018 r. kwoty wolnej od podatku – z 6,6 tys. zł do 8 tys. zł. Jednocześnie przewidziano utrzymanie degresywnej kwoty wolnej od podatku dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 8 tys. zł, ale nieprzekraczającą 13 tys. zł oraz dla dochodów stanowiących podstawę opodatkowania przekraczającą 85 tys. 528 zł, lecz nieprzekraczającą 127 tys. zł.

Ustawa podnosi o 100 proc. rocznego limitu 50-proc. kosztów uzyskania przychodów, który wyniesie 85 tys. 528 zł, co ma być ukłonem w stronę twórców.

Autor: ps//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN