Minister spodziewa się miliardów z podatku bankowego

Pieniądze

ShutterstockPodatek bankowy wszedł w życie 1 lutego br.

Ponad 3 mld zł dochodów z tytułu podatku bankowego spodziewa się na koniec roku wiceszef MF Wiesław Janczyk. Jak mówi, resort w tej chwili nie zamierza modyfikować przepisów, by ograniczyć unikanie tej daniny. Ewentualna inicjatywa w tej sprawie jest możliwa pod koniec roku.

W miniony czwartek MF podało, że wpływy z podatku bankowego od marca do czerwca wyniosły 1,4 mld zł, podczas gdy na 2016 rok zaplanowano 5,5 mld zł dochodów z tej daniny.

- Trudno w tej chwili do końca to oszacować, ale myślę, że to będą wpływy na poziomie powyżej 3 miliardów złotych na koniec roku - powiedział wiceminister Janczyk. - Dochody miesięczne na poziomie od 320 do ponad 360 mln zł pozwalają patrzeć optymistycznie. Widać, że to jednak będzie realna pozycja w budżecie, która m.in. zabezpieczy środki na realizację sztandarowych postulatów PiS - wskazał. - Wprowadzenie tego podatku było pewnym wyzwaniem, a przypomnę, że udało się to zrobić bardzo sprawnie i szybko, choć nie od pierwszego miesiąca bieżącego roku. Od razu było zatem wiadomo, że wykonanie zaprojektowanych dochodów w budżecie na 2016 rok z tytułu tego podatku będzie trudne - dodał.

Realizacja dochodów

Według niego w każdym kraju, w którym wprowadzane były podatki sektorowe, wpływy z tych podatków były niższe od planowanych. To efekt optymalizacji podatkowych, wprowadzanych przez podmioty. - Oczywiście mamy możliwość korygowania tego podatku, ale zachowujemy się bardzo stabilnie i nie zamierzamy w tej chwili go modyfikować. Koniec roku będzie dobrym momentem na przegląd ustawy i zainicjowanie jej ewentualnej nowelizacji. Katalogujemy swoje oczekiwania i jesteśmy gotowi na ewentualną korektę, tym niemniej uważamy, że nie ma dzisiaj potrzeby jej dokonywania tu i teraz. Natomiast jeśli uznamy, że należy to zrobić, to taka operacja zostanie wykonana - powiedział. Jak dodał, "plany ewentualnej korekty dochodów z tego podatku na pewno nie będą uznaniowe, lecz będą wynikały z ewentualnych potrzeb wydatkowych budżetu". - Dzisiaj sektor bankowy ma swoje trudne zadania do wykonania, widzimy to i staramy się działać tutaj rozmyślnie - zapewnił wiceminister Janczyk.

Zobacz materiał o podatku handlowym, który wszedł w życie wraz z początkiem lutego (01.02.2016):

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: