Rząd PiS szykuje nowy podatek. Opublikowano projekt ustawy

Pieniądze

Danina solidarnościowa. Morawiecki: odczuwalna dla pół procenta najwyżej zarabiających tvn24
wideo 2/6

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Środki na jego zasilenie mają pochodzić między innymi z nowego podatku płaconego przez najlepiej zarabiających Polaków.

Utworzenie specjalnego funduszu wsparcia osób niepełnosprawnych zapowiadał pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki. Była to odpowiedź na protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i został zawieszony po 40 dniach - 27 maja.

Z projektu ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych wynika, że nowy podatek będą płaciły osoby, których dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł (suma dochodów pomniejszona o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne).

Zgodnie z wyliczeniami resortu finansów takich osób w 2019 roku będzie ok. 25 tysięcy, a kwota, która dodatkowo trafi do budżetu w tego tytułu, może wynieść ok. 1,15 mld zł.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

Ile wyniesie podatek?

Rząd chce by stawka podatku wynosiła 4 proc. od nadwyżki ponad 1 mln zł. Po raz pierwszy danina będzie płacona od dochodów uzyskanych w 2019 r., które podatnik rozliczy składając zeznanie w 2020 r. (w terminie do 30 kwietnia). Jak wyliczało wcześniej ministerstwo finansów, w przypadku osoby, która zarabia rocznie 1,5 mln zł, kwota nowego podatku wyniesie 17 tys. 876 zł. Z kolei w przypadku rocznego dochodu na poziomie 1 mln 41 tys. 885 zł, podatek wyniesie 1 zł.

Przykłady daniny solidarnościowej dla dochodów z pracyMF

Pieniądze z podatku dla najlepiej zarabiających będą wpływać do tego samego urzędu skarbowego, w którym rozliczany jest podatek dochodowy, czyli do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika. Urząd ten będzie przekazywał je na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że podobne podatki są stosowane w innych państwach. W Niemczech obowiązuje opłata solidarnościowa (Solidaritaetszuschlag) jako dodatkowa opłata powiązana z podatkiem dochodowym. Podatek solidarnościowy wprowadziły także w czasie kryzysu m.in. Grecja, Włochy i Łotwa.

Inne przychody

Podatek "solidarnościowy" będzie głównym, ale nie jedynym źródłem przychodów Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Trafi do niego dodatkowo części składki na Fundusz Pracy, która w tej chwili wynosi 2,45 proc. od wynagrodzenia, a jest odprowadzana przez pracodawców. Od tej składki 0,15 punktu procentowego zostanie przekierowane na pomoc dla niepełnosprawnych.

Według szacunków Ministerstwa Finansów to ok. 650 mln złotych rocznie.

Oprócz tego przychody funduszu będą stanowiły m.in. dotacje budżetu na rzecz konkretnych projektów, fundusze unijne oraz odsetki z konta Funduszu.

Fundusz będzie zasilany z dwóch źródełMF

Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektowana ustawa przewiduje finansowanie ze środków Funduszu realizacji zadań z zakresu "wsparcia społecznego i zawodowego osób niepełnosprawnych, zadań ustawowych jednostek sektora finansów publicznych związanych ze wsparciem społecznym i zawodowym osób niepełnosprawnych, programów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej na rzecz osób niepełnosprawnych oraz programów rządowych i resortowych w zakresie wsparcia osób niepełnosprawnych".

Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl