Pułapka na przedsiębiorców w rządowej reformie? Jest stanowisko ZUS i ministerstw

Pieniądze

Morawiecki: redukujemy obciążenia małych firm tvn24
wideo 2/4

Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start. Tak wynika z komunikatów wydanych przez ministerstwa przedsiębiorczości, rodziny i pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Są jednak pewne warunki.

Ulga na start to jedna z najważniejszych propozycji Konstytucji Biznesu. Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 30 kwietnia, osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, nie muszą płacić składek na ZUS przez pierwsze pół roku od rejestracji firmy. Początkujący przedsiębiorca musi opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 roku wynosi 319,94 złotych.

Jak poinformował jednak dziennik "Rzeczpospolita", ulga na start może nie działać tak, jak zapowiadał rząd. Wszystko za sprawą interpretacji nowych przepisów wydanej w połowie lipca przez oddział ZUS w Gdańsku.

Wynika z niej, że korzystający z nowych ulg nie będą traktowani przez ZUS jako przedsiębiorcy, ale zleceniobiorcy. Wtedy składki płaci się od każdej zarobionej złotówki. "Oznaczałoby to podważenie flagowego pomysłu rządu PiS" - wyjaśniła gazeta.

Stwarza to także ryzyko dla zleceniobiorców w razie kontroli ZUS.

Wspólny komunikat

Do sprawy we wspólnym komunikacie odniosły się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak wyjaśniono, zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start.

"Zgodnie z Prawem przedsiębiorców, w okresie korzystania z ulgi na start przedsiębiorcy nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dotyczy to świadczenia usług i realizowania zleceń w ramach tej działalności" - czytamy. W komunikacie zaznaczono, że w czasie korzystania z ulgi na start zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności ma charakter dobrowolny i następuje na wniosek przedsiębiorcy.

Jakie warunki?

Dodatkowe wyjaśnienia przynosi komunikat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak poinformowano, umowa agencyjna, umowa zlecenia albo umowa o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, może być uznana jako wykonywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Warunkami są jednak, że jej przedmiot jest taki sam jak przedmiot prowadzonej działalności, a także osiągane przychody są opodatkowane jako przychód z działalności gospodarczej. Jak podkreślono, w takim przypadku umowy cywilnoprawne zawarte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie stanowią odrębnego tytułu do ubezpieczeń społecznych. "Zleceniodawcy nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne za kontrahentów, którzy korzystają z ulgi na start, o ile spełnione są wyżej wyeminione warunki" - poinformował ZUS.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock