Płacisz kartą za granicą? Uważaj, banki pobiorą słoną prowizję

Pieniądze

TVN24 BiSPłacisz kartą za granicą? Uważaj, banki pobiorą słoną prowizję

Odpoczynek na egipskich, włoskich czy tureckich plażach może się okazać znacznie droższy, niż się dzisiaj wydaje. Wystarczy użyć tam karty, a z konta bankowcy pobiorą słoną prowizję – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Gazeta podaje przykłady takich działań. I tak np. od maja mBank weźmie sobie 5,9 proc. wartości transakcji, a Citi Handlowy od czerwca 5,8 proc. W ten sposób bankowcy rekompensują sobie ubytek przychodów po obniżeniu stawek interchange.

To tylko kwestia czasu, kiedy opłaty podniosą kolejne banki – zapowiadają specjaliści. Są jednak sposoby na uniknięcie wysokich prowizji, o czym w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Ujednolicenie

W marcu br. Parlament Europejski poparł przepisy ograniczające wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje przy użyciu karty. Nowy pułap ma obniżyć koszty dla handlowców i ich klientów.

Dla transakcji międzynarodowych kartami debetowymi opłata interchange będzie wynosić maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji. W przypadku transakcji kartami kredytowymi będą pobierane opłaty w wysokości do 0,3 proc. wartości transakcji.

Tzw. opłaty interchange są pobierane przez banki, należące do systemów kart płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, które wspólnie kontrolują lwią część rynku. Sprzedawcy, obciążani dodatkowymi kosztami przy każdej transakcji, doliczają je do cen sprzedawanych przez siebie usług i towarów.

Gdzie najlepiej pojechać na wakacje lub święta w 2015 roku?TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP / TVN24BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24