Od stycznia płaca minimalna to 1850 zł. Sprawdź, kto zyska najwięcej

Pieniądze

TVN24 BiS"Biznes dla Ludzi", cz.2

Wynagrodzenie minimalne wraz z początkiem nowego roku wzrosło o 100 zł do 1850 zł brutto - czyli 1355 zł na rękę. Oznacza to również, że zmieniają się stawki za pracę w nocy czy za przestój. W programie "Biznes dla ludzi" (TVN24 Biznes i Świat) tłumaczymy, jakie świadczenia uległy zmianie.

W związku z tym zmieni się także wysokość świadczeń uzależnionych od płacy minimalnej: dodatku za pracę w nocy, wynagrodzenia za przestój, odprawy przy zwolnieniach grupowych, odszkodowania za dyskryminację.

Praca w nocy

Należy pamiętać, że pracodawca ma obowiązek określić w regulaminie pracy kiedy zaczyna się pora nocna. - Z reguły jest to godzina 21 bądź 22. Jeżeli praca jest wykonywana po tej granicy jest to praca w porze nocnej - wyjaśnia w programie "Biznes dla ludzi" Magdalena Zwolińska z Kancelarii DLA Piper Wiater.

- Za każdą godzinę pracy nocnej otrzymujemy dodatek w wysokości 20 proc. stawki godzinowej obliczanej według minimalnego wynagrodzenia - dodaje.

Wyższy dodatek za pracę w nocy obowiązuje dla pracowników, którzy już w styczniu wykonują pracę w nocy.

Odprawy przy zwolnieniach

Inaczej ma się sytuacja w przypadku odpraw przy zwolnieniach. - Nie jest tak, że my decydujemy się na odejście i dostajemy odprawę. Ona należy się nam wtedy, kiedy pracodawca decyduje się rozwiązać z nami umowę z przyczyn, które nie dotyczą nas. Jak choćby w przypadku dokonywania restrukturyzacji, redukcji zatrudnienia - mówi Zwolińska.

Wysokość odprawy jest uzależniona od naszego stażu pracy i od miesięcznego wynagrodzenia. Maksymalna wysokość nie powinna jednak przekraczać 15-krotności naszego wynagrodzenia za pracę.

Mobbing

Od stycznia zmienia się również wysokość odszkodowań za dyskryminację. - Jeżeli sąd uzna, że mobbing miał miejsce, możemy domagać się odszkodowania, które powinno być nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę - zauważa Magdalena Zwolińska.

Takie odszkodowania są jednak z reguły wyższe niż 1850 złotych. - Jest to granica ustawowa, natomiast w praktyce przyznawane odszkodowania są wyższe - dodaje.

Przestój w pracy

W przypadku przestoju mamy do czynienia z dwoma zjawiskami. Wynagrodzeniem za czas gotowości do pracy - kiedy jesteśmy gotowi, a tej pracy nie świadczymy - i wynagrodzeniem za czas przestoju.

Jak wyjaśnia Zwolińska, z gotowością do pracy mamy do czynienia wtedy, kiedy jesteśmy gotowi do świadczenia pracy natomiast z powodów leżących po stronie pracodawcy tej pracy świadczyć nie możemy.

Przestój jest natomiast w sytuacji kiedy nie świadczymy pracy z przyczyn od nas niezależnych np. brak dostaw prądu.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)

Tagi:
Raporty: