TVN24 Biznes | Pieniądze

Bez porozumienia w sprawie nowej płacy minimalnej. Wysokość określi rząd

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP
Gowin o zmianach w podatkach
Gowin o zmianach w podatkachTVN24
wideo 2/5
TVN24Gowin o zmianach w podatkach

W Radzie Dialogu Społecznego pracodawcy i związkowcy nie wypracowali wspólnego stanowiska w sprawie założeń budżetu na 2022 rok - poinformowała Konfederacja Lewiatan. Dotyczy to między innymi minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość określi rząd w rozporządzeniu.

Konfederacja Lewiatan przekazała, że w Radzie Dialogu Społecznego zakończyły się konsultacje podstawowych wskaźników makroekonomicznych na 2022 rok. "W tym roku, także ze względu na zapowiadane rewolucyjne zmiany związane z Polskim Ładem, nie udało się dojść do porozumienia w sprawie założeń budżetu na 2022 rok czy wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej" - przekazała organizacja.

Konfederacja Lewiatan skupia ponad 4,1 tys. firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób. Organizacja jest członkiem Rady Dialogu Społecznego.

Organizacja poinformowała, że pracodawcy i związkowcy nie wypracowali wspólnego stanowiska w sprawie propozycji średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 roku. "Wskazali jednak na konieczność podwyższenia wynagrodzeń, aby ochronić jakość administracji publicznej. Związkowcy chcieli podwyżki na poziomie 12 proc., a pracodawcy proponowali do 5,1 proc. Partnerzy społeczni wspólnie z resortem finansów postanowili rozpocząć prace nad nowymi zasadami wynagradzania w państwowej sferze budżetowej" - przekazano.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Płaca minimalna 2022

Ponadto pracodawcy i związkowcy podjęli dyskusję na temat minimalnego wynagrodzenia w 2022 roku. Przypomniano, że rząd zaproponował, aby wynosiło ono 3000 zł brutto, co oznacza "niewielki wzrost" względem minimalnej płacy wynikającej z uwzględnienia wskaźników ustawowych. Zgodnie z propozycją minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wynieść 19,60 zł. 

"Propozycja rządu została w zasadzie zaakceptowana przez pracodawców, jednak oczekiwania związków zawodowych były zdecydowanie wyższe - minimalne wynagrodzenie na poziomie 3100 zł oraz dodatkowo kwota wolna od podatku. Wobec tak dużych rozbieżności strony nie wypracowały wspólnego stanowiska w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w 2022 roku, co oznacza, że minimalną płacę określi rząd w rozporządzeniu do 15 września 2021 roku" - przekazano.

Obecnie minimalna płaca za pracę wynosi 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wynosi 18,30 zł brutto.

PAP/Adam Ziemienowicz

"Rozmowy miały bardzo formalny charakter"

Przewodniczący zespołu problemowego ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS Jacek Męcina podkreślił, że "trudno wypracować porozumienie w RDS bez informacji o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie".

"Rozmowy miały bardzo formalny charakter – bez wiedzy o zmianach podatkowych i zapowiadanej rewolucji w ustalaniu składki na ubezpieczenie zdrowotne trudno odpowiedzialnie rozmawiać o płacach na 2022 rok" – powiedział, cytowany w informacji prasowej, Męcina.

Jacek Męcina podkreślił, że wciąż trwający, równolegle do prac RDS, proces uzgodnień Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, jak również przedłużające się prace nad projektami ustaw związanymi z Polskim Ładem "utrudniają rozmowy partnerów społecznych". "Projekty te powinny zostać przekazane partnerom społecznym do konsultacji wraz z założeniami projektu budżetu państwa na rok 2022, ponieważ mają wpływ na prognozy ekonomiczne i podstawowe wielkości makroekonomiczne, w tym na PKB i inflację. Bez tych kluczowych informacji rozmowy partnerów społecznych są bardzo trudne" – tłumaczył.

Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości