Nowa płaca minimalna. "Rozsądna propozycja w okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu
wideo 2/6
Jarosław Gowin o polskiej gospodarce w czasie lockdownu

Wzrost płacy minimalnej do 3000 tysięcy złotych brutto to rozsądna propozycja w okresie, gdy gospodarka wychodzi z kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 - oceniła Konfederacja Lewiatan. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Ministrów. Teraz propozycja będzie przedmiotem rozmów z przedstawicielami pracodawców i związków zawodowych.

Zgodnie z propozycją rządu płaca minimalna w 2022 roku ma wzrosnąć do 3000 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych miałaby wynieść 19,60 zł. 

Konfederacja Lewiatan zwróciła uwagę, że związkowcy oczekiwali dużo wyższej podwyżki płacy minimalnej. "Tymczasem powinna ona brać pod uwagę kondycję firm w czasie pandemii, które z trudem radzą sobie z utrzymaniem biznesu. Każdy znaczący wzrost kosztów działalności, a koszty pracy mają dla firm newralgiczne znaczenie, może oznaczać trudności z utrzymaniem zatrudnienia" - zaznaczyła organizacja.

Konfederacja Lewiatan skupia ponad 4,1 tys. firm zatrudniających w sumie ponad 1 mln osób. Organizacja jest członkiem Rady Dialogu Społecznego (RDS).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

O ile wzrośnie płaca minimalna?

Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w RDS stwierdził, że "wzrost minimalnego wynagrodzenia na poziomie wynikającym ze wskaźników ustawowych jest dobrą propozycją".

- Od dawna postulujemy jednak, żeby zmienić dotychczasową metodę ustalania wzrostu płacy minimalnej tak, aby była ona określana jako 50 procent przeciętnego wynagrodzenia i podwyższana automatycznie tylko do tego poziomu. Gwarancją byłby zatem poziom płacy minimalnej – 50 procent przeciętnego wynagrodzenia. Ewentualny dalszy wzrost w warunkach wzrostu PKB oraz zakładając rosnącą inflację, byłby już przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego - wyjaśnił Męcina.

Inną propozycję ma Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. - Naszym zdaniem wzrost powinien być o 500 złotych netto, "na rękę" – mówił w maju w rozmowie z TVN24 Biznes wiceprzewodniczący OPZZ Piotr Ostrowski. Połowę tej podwyżki miał na siebie wziąć jednak budżet państwa, rezygnując z części wpływów z podatków.

Z kolei główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski tłumaczył, że pensja minimalna musiała wzrosnąć co najmniej o 184,70 złotego. Ekonomista przewidywał, że ostatecznie rząd ustali pensję minimalną za pomocą rozporządzenia, a wzrost wyniesie 200 złotych brutto – do poziomu 3000 zł.

Rozmowy o propozycji

Wysokość minimalnego wynagrodzenia będzie teraz przedmiotem rozmów ze stroną społeczną w ramach Rady Dialogu Społecznego. Przedstawiciele pracowników, pracodawców i rządu na rozmowy i wypracowanie wspólnego stanowiska mają 30 dni. Ustalona w tym gronie wysokość minimalnego wynagrodzenia jest następnie do 15 września ogłaszana w Monitorze Polskim jako obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów.

Jeżeli jednak RDS nie uzgodni minimalnego wynagrodzenia w terminie, rząd ustala je w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, a to do 15 września jest ogłaszane w Dzienniku Ustaw. Ostatni raz minimalną płacę udało się uzgodnić z Radą Dialogu Społecznego w 2010 roku.

Płaca minimalna 2022

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało, że "zgodnie z propozycją Rady Ministrów proponowana kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosłaby o 200 zł w stosunku do kwoty obowiązującej w tym roku, tj. o 7,1 proc.". "Natomiast minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych wzrastałaby w stosunku do kwoty obowiązującej w bieżącym roku (18,30 zł) o 1,30 zł" – wyjaśniono.

Płaca minimalna na poziomie 3000 zł brutto to 2202 zł netto. Obecnie osoby zarabiające najniższą krajową otrzymują na rękę 2061 zł. Jeśli wejdą w życie rozwiązania z Polskiego Ładu (wyższa kwota wolna od podatku, zmiany w składce zdrowotnej), to przy płacy minimalnej na poziomie 3000 zł brutto kwota netto wyniesie 2356 zł.

Minimalna płaca za pracę wynosi od 1 stycznia tego roku 2800 zł brutto, o 200 zł więcej niż w minionym roku. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wzrosła z 17 do 18,30 zł brutto.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości